Maldivet shtrëngojnë kërkesat e hyrjes, të famshëm kthehen në parajsë

Ministria e Jashtme e Maldiveve ka shtrënguar kërkesat e hyrjes për turistët pas një rritje të infeksioneve me koronavirus në më shumë se një duzinë resorte.

Maldivet rihapën kufijtë e tyre për turistët e të gjitha kombësive më 15 korrik 2020. Kur vendi ishull u rihap për herë të parë për udhëtarët, vizitorët nuk kërkojnë të testohen ose të mbajnë certifikata pa viruse kur hyjnë në vend.

Megjithatë, pas rasteve të fundit të COVID-19 që 29 staf vendas dhe 16 të huaj kanë rezultuar pozitivë në resorte, udhëzimet dhe kërkesat e reja hynë në fuqi.

Tani, të gjithë turistët do të kërkohet të paraqesin një rezultat negativ i testit Covid-19 në mbërritje.

Të gjitha objektet e resortit dhe objektet turistike janë rregulluar për t’u siguruar që ato janë në përputhje me udhëzimet e turizmit COVID-19; Një udhëzues për turizëm të sigurt COVID-19 është lëshuar nga Ministria e Turizmit së bashku me një program certifikimi për të respektuar standardet e duhura të sigurisë dhe higjienës.

Një vizë para mbërritjes nuk kërkohet për të hyrë në vend. Turistëve u jepet një vizë 30-ditore pa pagesë pas mbërritjes.

Pasaporta e turistit duhet të ketë vlefshmëri të paktën 1 muaj nga data e nisjes së pritshme në Maldive.

Deklarata e Shëndetit të Udhëtarit duhet të plotësohet dhe dorëzohet nëpërmjet portalit online të Imigrimit në Maldive, “Imuga”. imuga.imigrim.gov.mv brenda 24 orëve para nisjes.

Maldivet kanë qenë një magnet i famshëm ndër vite. Të famshëm nga e gjithë bota dynden në Maldive për pushimet e tyre luksoze me premtimin e anonimitetit. Dhe COVID-19 nuk do ta ndryshojë atë.

Ish-engjëlli i Victoria’s Secret, Alessandra Ambrosio është kthyer sërish në Maldive me familjen e saj në Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi.

Alessandra ndau një seri videosh dhe fotosh për 10.2 milionët e saj Instagram ndjekësit ku familja e saj u pa shumë e emocionuar duke mbërritur në resort dhe duke shijuar aktivitete të shumta gjatë pushimeve të tyre, duke përfshirë shëtitjet me biçikletë, pushimin pranë pishinës dhe stërvitjen në palestër. Ata festuan edhe 12-vjetorin e vajzës së saj me një mëngjes lundrues në një nga pishinat e bukura të resortit. Në një nga fotot e saj, mbishkrimi lexon “Kthehu në vendin tim të lumtur” – Maldivet ndajnë ndjenjën; Alessandra u pa gjithashtu duke pushuar në Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi nëntorin e kaluar.

Maldivet janë një destinacion turistik me gjelbërim të përhershëm i pakrahasueshëm me asnjë tjetër, falë bukurisë së tij natyrore, plazheve me rërë të bardhë dhe ujërave të pastër blu bruz; plot aventura në sipërfaqe dhe më gjerë. Është një pikë e nxehtë për të famshëm ndërkombëtarë nga e gjithë bota. Në fakt, Gerard Piqué dhe Shakira aktualisht janë duke pushuar dhe duke shijuar një pushim të bukur familjar me dy fëmijët e tyre në Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi. Ka pasur disa pamje të tjera të famshëm në Maldive, duke përfshirë Yjet e Bollywood-it Mouni Roy, Parineeti Chopra dhe Sara Ali Khan e cila e kaloi vitin e ri në LUX* Atoli i Malit të Veriutdhe Ikona e pop-it amerikan Madonna i cili gjithashtu tingëlloi në vitin e ri duke e festuar atë në Vakkaru Maldive. I vlerësuar me çmime aktori dhe DJ Idris Elba festoi vitin e ri në Një dhe i Vetëm Reethi Rah ku të ftuarit u trajtuan me një performancë surprizë të DJ-së nga ai. Në fillim të këtij viti, stadiumi i futbollit të Kandimës pa një ndeshje miqësore futbolli midis një ekipi të ftuarish të udhëhequr nga legjendarët Futbollisti danez Daniel Aggerdhe një ekip i zgjedhur nga punonjësit e resortit.

Kredia e fotos: Alessandra Ambrosio @ Instagram

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles