Pёrbёrёsit

 • 400 gr makarona
 • 300 gr mish tuna
 • 150 gr kungull
 • 6 copё domate
 • Katёr fije borzilok
 • 2 kokrra qepё
 • 2 thelba hudhёr
 • 2 lugё vaj vegjetal
 • 2 lugё salcё domate
 • 4 lugё djathё
 • Kripё
 • Piper
 • origano

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Makaronat zihen nё ujё tё kriposur pёr 8-12 minuta duke i hedhur fijet gradualisht nё varёsi tё trashёsisё sё tyre.

Pas zierjёs makaronat kullohen dhe pastrohen nё ujё tё ftohtё.

Domatet dhe qepёt i presim nё forma tё vogla katrore, ndёrsa mishin e konservuar tё peshkut tuna e kullojmё mirё nga vaji.

Qepёn dhe domatёn i fёrgojmё nё vajin vegjetal duke i shtuar thelbat e hudhrёs, pakёz ujё dhe salcёn e domatёs.

Masёs i hidhet kripё dhe piper sipas preferencёs, kёtё pёrzierje perimesh bashkё me mishin e peshkut tuna dhe fijet e borzilokut ia shtojmё makaronave tё zier.

Mё pas kungullin e zier e prejmё nё pjesё tё holla dhe gatisim enё pёr sёrvim ku vendosim gatesёn.

Sipёr e dekorojmё me djath kremoz dhe origano.

Ju bёftё mirё!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtëpiak.