Mafina të njelmët me vezë

spot_img

Perbersit:

6 veze gjysem te ziera
300 gr miell
Maje thike pluhur per pjekje
1 luge e vogle krip
½ luge e vogle piper i zi
½ luge e vogle sode bikarbone
200 ml kos ose qumesht
100 gr margarin
2 veze te fresketa
100 gr qepe e njome grire
100 gr pershute e grire imet
150 gr djath i forte ose kackavall

Udhezimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Vezet i qerojme dhe leme anash,qepen e grijme imet,pershuten e grijme ne copeza te vogla,djathin e grijme ne rende.
Perziejme miellin,pluhurin per pjekje,kripen,piperin e zi,dhe soden bikarbone.
Derisa perzijme perbersit shtojme kosin ose qumeshtin,margarinen e shkrire,dhe ne fund vezet e fresketa te tundura.
Pasi masa te jete bere homogjene,shtojme qepet e grira,pershuten dhe ne fund djathin e grire(ndajm pak nga djathi qe te veme edhe persiper).
Pastaj kallepet per mafina(mundesisht te jene sa me te medha)i lyejm mire me margarin,qesim nga nje luge nga masa e perzier.
Ne mes te secilit qesim nga nje veze gjysem te zier te qeruar dhe mbulojme me pjesen e mbetur te mases.
Persiper shtojme dhe pak djath te grire ose kackavall ne rende.
Pjekim ne 200 grade per 20-25 minuta.
Pasi te piqen dhe ftohen pak,mafinat e njelmet i nxjerrim nga kallepi ose me gjithe letren e mafinave dhe servojme si paragjelle ose darke e lehte

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles