Luftoni problemet e gjumit në menopauzë me terapi me dritë, thotë studimi

Nëse nuk mund të flini dhe ndiheni blu në të dyzetat dhe në fillim të të pesëdhjetave, nuk jeni vetëm. Ekspertët sapo kanë filluar të kuptojnë lidhja midis depresionit dhe luhatjeve të hormoneve riprodhuese që përjetojnë gratë gjatë perimenopauzës. (Dhe për rekord, nuk është rënia e hormoneve ajo që shkakton prishjen e humorit, por zbatica). pagjumësi dhe djersitjet e natës.

LIDHUR: Udhëzimet e para ndonjëherë për trajtimin e depresionit tek gratë e moshës së mesme

Një qasje e re trajtimi kombinon dritën UV dhe rregullimin e fazës së gjumit

Është vërtetuar prej kohësh se terapia me dritë (ose trajtimi terapeutik me dritë, duke përdorur dritën e spektrit të plotë me dritën ultravjollcë të bllokuar) është efektive në trajtimin e depresionit shkaktuar nga çrregullimi afektiv sezonal (SAD). Sipas të dhënave të paraqitura në Takimin Vjetor të Shoqatës së Menopauzës së Amerikës së Veriut në San Diego këtë javë, kombinimi i terapisë së lehtë me ndryshimin e gjumit mund të ndihmojë ndjeshëm gratë që vuajnë nga depresioni dhe problemet e gjumit për shkak të menopauzës.

Rregullimet e lehta dhe të modelit të gjumit janë rregullime pa drogë për problemet e vështira

Rëndësia e këtij zbulimi qëndron në faktin se opsionet aktuale të terapisë janë ilaqet kundër depresionit ose estrogjenit, të cilat secila mund të shkaktojë efekte anësore. “Terapia me dritë dhe ndryshimi i zakoneve të gjumit paraqesin një opsion joinvaziv relativisht të sigurt dhe efikas”, thotë. Barbara Parry, MD, një profesor i psikiatrisë në Universitetin e Kalifornisë në San Diego dhe një nga autorët kryesorë të studimit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles