Laksa e karkalecit dhe kokosit

spot_img

Laksa e karkalecit dhe kokosit

Ky vakt i shpejtë për dikë është mënyra e përsosur për të ngrohur një mbrëmje

Përbërësit

 • 2 lugë vaj
 • 1 thelb i hudhrës i grimcuar
 • 1 qepe pranverore të grira imët
 • 2 lugë xhenxhefil me rrënjë të freskët të grirë imët
 • 1 djegës jeshil të pastruara dhe të grira hollë
 • lëng nga ½ gëlqere
 • 100 gr karkaleca të papërpunuara çdo madhësi
 • 165 ml mund të qumështit të kokosit
 • 100 ml lëng pule ose perimesh
 • 100 gr petë me vezë të thata
 • koriandër të copëtuar për të shërbyer

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni vajin në një tigan të madh ose wok. Kur të nxehet, hidhni hudhrën, qepën, xhenxhefilin dhe specin jeshil. Gatuani në nxehtësi mesatare për 3-4 minuta, më pas shtrydhni lëngun e limonit.

 • HAPI 2

  Përzieni karkalecat, më pas shtoni qumështin e kokosit dhe lëngun. Ziejini butësisht për 5 minuta në zjarr të ulët derisa karkalecat të marrin ngjyrë rozë.

 • HAPI 3

  Ndërkohë, ziejini petët e vezëve në një tigan me ujë të vluar për 4 minuta derisa të zbuten. Kullojeni dhe më pas hidheni në tavën laksa. Spërkateni sipas shijes dhe më pas shërbejeni në një tas, të lyer me koriandër.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles