Krostatë me pana dhe manaferra ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

spot_img

Krostatë me pana dhe manaferra ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Përbërësit

300 gr miell,

100 gr sheqer,

2 vezë,

120 gr gjalp,

1 bustinë me maja për ëmbëlsira,

500 ml pana,

400 gr manaferra,

Përgatitja

1

Në një enë hidhni miellin, sheqerin, gjalpin e shkrirë, vezët, majanë, dhe punojini mirë deri sa të zihet brumi,

2

pastaj hapeni në një petë të vetme dhe vendoseni në një tepsi të cekët pasi t’i keni vënë letër furre dhe futeni të piqet në furrë për 20 – 25 minuta në 180° pasi të jetë pjekur,

3

hiqeni nga tepsia dhe vëreni në një pjatancë që të ftohet, kur të jetë ftohur merni manaferrat dhe hidhini te krostata duke formuar një shtresë, disa manaferra lërini për dekorim,

4

punoni panen, një pjese hiqeni mënjanë për dekorim kurse pjesën tjetër hidheni sipër manaferrave në të gjithë siperfaqen e krostates duke e hapur në menyrë të barabartë,

5

merni panan që hoqët mënjanë për dekorim, hidhini pak bojë te kuqe për ëmbëlsira trazojeni mirë dhe me ndimën e një qese pastiçerie dekorojeni si në foto ose sipas dëshirës, në fund vendosni edhe manaferrat dhe krostata është gati. Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles