Çfarë halucinacionet e pandërprera muzikore të një gruaje po u mësojnë studiuesve për efektet që mund të ketë MS në rrugët nervore.

Ne të gjithë kemi pasur një “krimb veshi” në një kohë ose në një tjetër – një melodi që ju ngec në kokë dhe luan në një lak të pafund. Krimbat e veshit zakonisht zhduken pas disa minutash nëse mendojmë ose dëgjojmë diçka tjetër. Por për një grua 54-vjeçare me sklerozë të shumëfishtë (MS), halucinacionet dëgjimore e kanë pllakosur pa pushim për vite me radhë, duke hedhur dritë të re mbi përfshirjen e rrugëve nervore në MS.

Në një rast studimi të botuar në revistë Skleroza e shumëfishtë dhe çrregullime të ngjashme, studiuesit në Fondacionin e Kërkimeve Mjekësore të Oklahomas (OMRF) ndanë historinë e çuditshme të kolonës zanore të saj të brendshme të paepur.

Në vitin 2010, pas një historie të gjatë të rikthimit të MS, pacienti filloi të merrte terapinë modifikuese të sëmundjes (DMT) Tysabri. Një vit më vonë, simptomat e dëgjimit filluan. Ajo dëgjon fjalë si “jabberwocky” disa herë në ditë dhe vargjet e këngëve të njohura të vendit – të kompletuara me instrumente – i luajnë pa pushim në kokë. Problemi është aq këmbëngulës saqë ajo duhet të ndezë muzikë tjetër për të fjetur natën.

Lexo më shumë: 12 gjërat që nuk duhet t’i thoni kurrë dikujt me një gjendje kronike shëndetësore »

Disa kushte mjekësore mund të prodhojnë halucinacione dëgjimore që janë të trajtueshme. “Ne e provuam atë me ilaçe kundër depresionit dhe antiepileptike, por ato nuk patën asnjë efekt,” tha për Healthline Dr. Farhat Husain, autori kryesor i studimit i cili tani punon në Integris Neurology në Oklahoma City.

Meqenëse krimbat e veshit si ky janë shumë të rrallë në MS, askush nuk mendoi se mund të ishte një simptomë e MS. “Ajo erdhi tek unë nga një neurolog tjetër,” tha Husain, “dhe deri në atë kohë ajo kishte një grup MRI, por mjekët nuk po arrinin askund. Ata madje e hoqën atë nga Tysabri për një kohë, por nuk kishte asnjë ndryshim.”

Husain dhe ekipi i saj përcaktuan se gruaja nuk vuante nga ndonjë problem mendor apo emocional dhe se ajo kishte dëgjim normal. Kështu ata e kthyen vëmendjen e tyre në filmat e saj të kaluar MRI për të kërkuar modele të aktivitetit të sëmundjes që mund të shpjegojnë halucinacionet e saj të çuditshme. Filmat zbuluan se që nga viti 2010 ajo kishte zhvilluar një lezion të ri thellë brenda lëndës së bardhë të trurit të saj, i cili ishte ende i pranishëm, por që nuk rritej më ose aktiv.

“Ne zbuluam se inflamacioni kishte dëmtuar një zonë të trurit të quajtur korteksi i asociacionit dëgjimor, i cili ka rrugë që lidhen jo vetëm me dëgjimin, por edhe me kujtesën,” tha Husain në një intervistë me. Lajmet OK. “Kjo krijoi halucinacione muzikore. Ajo nuk mendoi vetëm për muzikën apo fjalën, por mendoi se po i dëgjonte ato.”

Sipas studiuesve në Universiteti i Indianës, rajonet e korteksit të shoqatës janë pjesët më të zhvilluara të trurit të njeriut. Korteksi i shoqatës dëgjimore është përgjegjës për krijimin e lidhjes midis diçkaje që dëgjojmë dhe kujtesës sonë për atë tingull.

Studiuesit supozuan se, meqenëse lezioni ishte i pranishëm në zonën e trurit që përdoret për të përpunuar muzikën, ndoshta diçka e njohur si “fenomeni i çlirimit” është fajtor. Një lloj cikli i pafund i aktivitetit nervor e pengon trurin e gruas që t’i lëshojë këngët dhe fjalët, pavarësisht se sa do të donte t’i harronte ato.

Kjo hap derën për një zonë krejtësisht të re të eksplorimit në kërkimin e MS, pasi shkencëtarët studiojnë ato rajone të trurit për të mësuar se si mund të shfaqet sëmundja kur ndodhin lezione të thella të lëndës së bardhë si kjo. Halucinacionet, si ato të përjetuara nga gruaja në këtë rast, janë raportuar rrallë te pacientët me MS, por kjo mund të jetë për shkak të mospërfilljes së lidhjes së mundshme nga mjekët.

Lajme të ngjashme: Moti i ngrohtë i bën simptomat njohëse të MS më keq »

Edhe pse kjo grua ende nuk ka gjetur lehtësim nga grupi që luan në kokën e saj, ajo është e lumtur të dijë se studiuesit më në fund po e marrin seriozisht. “Edhe burri i saj e kishte të vështirë të kuptonte se çfarë po kalonte ajo”, tha Husain.

Për njerëzit e shëndetshëm që përjetojnë krimba në vesh, Dr. Jeremy Levin, i cili bashkëautor i studimit, tha se nuk është një tregues i dëmtimit, por përkundrazi, studiuesit dyshojnë, “është thjesht një riprodhim i kujtesës. Mbajtja e një kënge në kokën tuaj dhe riprodhimi i saj pa pushim mund të zëvendësohet lehtësisht duke dëgjuar ose menduar për diçka tjetër. Mund të kthehet përsëri, por ju keni aftësinë për ta hequr qafe atë.”

Ndërsa Husain pranon se është teorikisht e mundur që lezioni që shkakton krimbin e veshit të këtij pacienti të shërohet dhe zhduket përfundimisht, deri më tani nuk ka qenë kështu. Në vend të kësaj, për më shumë se dy vjet, yjet e vendit kanë luajtur një koncert privat – edhe pse të padëshiruar – në mendjen e saj, dhe deri më tani nuk ka asnjë ndërprerje në horizont.

Mësoni më shumë: Depozitat e hekurit në tru mund të jenë tregues i hershëm i MS »