Perbersit:

3 purrinje(presh)350 gr

3 patate

1 qepe

3 luge vaj ulliri

1 l uje

Krip

piper I zi

Udhezimet:

Qepen e grijme imet,kurse purrinin ne rrathe te holle

Perzijme te qe dyja perimet e grira dhe fergojme ne pak vaj per 5 minuta

Shtojme pataten e grire ne kubeza te vogla dhe fergojme edhe per 2-3 minuta

Me pas shtojme ujin dhe ziejme per 35-40 minuta dhe shtojme dhe melmesat si kripen, piperin

Supen e zier e qesim ne blender dhe mixojme derisa te behet si krem