Përbërësit

 • 1 krap
 • ½ brokoli
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec i gjelbër
 • 1 spec i verdhë
 • 1 kungulleshë
 • 1 karrotë
 • 1 presh
 • 250 gr oriz
 • 200 gr kërpudha
 • 1 konserv misër
 • 100 gr miell
 • 0,5 decilitra salcë soje
 • 1 decilitër vaj
 • 1 lugë biber i kuq
 • Mëlmesa
 • Kripë
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Krapi vendoset në tavolinë të punës, pastaj me kujdes i pritet pjesa e epërme që nga koka e deri të bishti dhe kjo pjesë hedhet.

Pjesa e prerë e krapit pastohet nga halat e mëdha dhe mishi pritet në katrorë, pastaj çdo katror pritet hollë në 2 milimetra, me qellim që imtësohet halat.

Katrorët e mishit të krapit ngjyhen në miell dhe biber të kuq të bluar dhe fërgohen në vaj të ngrohtë.

Pjesë së poshtme të krapit, me kokë e me bisht, i hedhen mëlmesa sipas shijës dhe ajo futet në furrë për t’u pjekur derisa të skuqet.

Brokoli ndahet në copë, ndërsa preshi, karota, speci i kuq, speci i gjelbër dhe speci i verdhë pastrohen dhe priten në shkopinj.

Kungullesha bashkë me lëvore gjithashtu pritet në shkopinj ndërsa kërpudhat priten në rriska, kokrat e misrit kullohen nga lëngu i tepërt.

Në tigan nxehet pak vaj në të fërgohen perimet e përgatitur derisa të zbuten, pastaj perimeve u shtohen salcë soje dhe mëlmesa sipas shijës.

Perimet bëhen bashkë me katrorka e fërguara të krapit dhe derdhen në pjesën qëndrore të krapit të pjekur, ashtu që të shihen koka dhe bishti.

Orizi zihen në ujë më kripë dhe shërbehët si garnir.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.