Kifle me Salsiçe (Virshlle)

spot_img

Përbërësit:

500 gr miell, 1 luge maja, 100 ml vaj, 250 ml qumësht të vakët, 1 luge e vogle kripë, 1 vezë për lyerje, susam, salsiçe të freskëta

Përgatitja:

Perzijme qumeshtin e vaket me majen,leme te fermentohet dhe me pas shtojme vajin, kripen dhe miell gradualisht derisa te behet nje brume i bute

Brumin e leme te dyfishoje vellimin dhe me pas e nxjerrim ne tavolinen e permillur

Nga brumi hollojme nje pete te holle te cilene presim ne shirita me gjeresi 1.5 cm

Salsicet i ziejme per 5 minuta ose edhe ashtu sic jane dhe i mbeshtjellim secilen me shirit brumi

Pastaj i radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje,jo shumem afer njera tjetres

Leme edhe per 15 minuta, lyejm me vezen e rrahur dhe qesim susam

Pjekim ne 180 grade per 20-25 minuta

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles