Kerpudha Fagotini

spot_img

Perberesit:

 • 500 gr kerpudha
 • 60 gr proshute e grire holle
 •   4 luge luge vaj ulliri
 •   1 qepe e grire holle
 •   1 luge majdanoz
 •   rozmarine
 •   2 gjethe sherebele
 •   60 gr brume per pete nga ngrirja
 •   1 veze e rrahur
 •   1 thelpi hurdher
 •   kripe piper i sapo bluar.

Pergatitja:

Nxehni vajin ne zjarr te mesem ne nje tigan te gjere. Shtoni qepen, hurdhen, gjalpin, proshuten dhe kerpudhat dhe skuqini per 10 minuta. Shtoni majdanozin, sherebelen dhe rozmarinen dhe perzijini mire. Hidhni kripe piper. Lereni te ftohet. Ndajeni brumin ne 4 pjese dhe hapni 4 pete katrore nga 20 cm. Vendosni nga pak perzierje ne mes te seciles pete. Palosini anet duke krijuar nje figure te ngjashme me nje fagot dhe mbylleni. Vendosini ne nje pjate per furre. Lyejeni me veze. Piqeni ne furren e ngrohur me pare ne 20’C per rreth 200 minuta ose per aq kohe sa fagotet te marrin ngjyre ne arte. Sherbejini te nxehte.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles