Katrorka të përveluara

spot_img

Përbërsit:

  • 500 gr miell
  • 1 luge e vogel krip
  • 2 veze
  • 1 luge e madhe margarin
  • 2-3 thelpinje hudher
  • 100 ml ajke e tharte(shmant,pavllake)

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Nga mielli,kripa dhe vezet duke shtuar dhe nga pak uje te vaket,formpojme nje brume elastike qe nuk ngjitet per duar(ujin e shtojme gradualisht qe mos te behet shume i holle brumi).

Brumin e mbulojme dhe leme per 30 minuta.

Ne nje ene te thelle qesim 1 l uje,1 luge te madhe margarin,hudher te grire dhe veme te vloje.

Ne nderkohe hollojm brumin ne pete me trashesi 7mm dhe presim katrorka 5×5 cm.

Katrorkat i qesim ne ujin qe vlon derisa te notojne ne siperfaqe,zijme edhe per disa minuta dhe me pas i kullojme.

Ne nje ene shkrijme 2 luge te medha margarin,ajken e tharte dhe me kete perzierje u shtojme katrorka te perveluara.

Servojme te nxehta,sipas deshires u shtojme djathe te grire ne rende,piper te zie etj

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles