Kanceri dhe cirroza e mëlçisë një problem në rritje për të rinjtë

spot_img

Gjatë dekadës së fundit, shkalla e amerikanëve që vdesin nga cirroza – një sëmundje kronike e mëlçisë – është rritur, veçanërisht tek të rinjtë e moshës 25 deri në 34 vjeç, sipas një studim vëzhgues i publikuar në korrik 2018 në BMJ.

Studimi zbuloi se rritja e vdekjeve nga cirroza ishte nxitur nga sëmundje të mëlçisë të lidhura me alkoolinnë krahasim me llojet e tjera të sëmundje të mëlçisëe cila mund të jetë rezultat i gjenetikës apo viruseve të ndryshme.

Të dhënat e studimit zbuluan se midis 2009 dhe 2016, të rinjtë kishin një rritje mesatare vjetore prej 10.5 për qind të vdekjeve nga cirroza (kryesisht për shkak të konsumit të tepërt të alkoolit), më e larta nga të gjitha grupmoshat.

“Kjo është një statistikë krejtësisht e papranueshme”, thotë autori i studimit Elliot Tapper, MD, një asistent profesor në Universitetin e Miçiganit në Ann Arbor. “[Alcohol-related liver disease] është një gjendje krejtësisht e parandalueshme.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles