Përbërësit

 • 800 gr kallamar
 • 1 copë presh
 • 400 gr domate të konservuara
 • 3 decilitra supë perimesh
 • 300 gr miell
 • 1 lugë biber i kuq
 • 1 lugë niseshte
 • 1 limon
 • 2 thelpinj hudhre
 • 3 decilitra vaj
 • Borzilok
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Trupi i kallamarit pritet në rrathë ndërsa krahët ruhen ashtu si janë.

Kallamarët e përgatitur rrotullohen nëpër miell, e pastaj fërgohen në vaj të nxehtë, derisa të skuqen.

Kallamarëve të fërguar u shtohen mëlmesa të përziera, spërkaten me lëng limoni dhe mbulohen në mënyrë që të zbuten.

Preshi dhe domatet e konservuara priten në katrorka ndërsa hudhra grihet shumë imët.

Në pak vaj kaurdiset preshi në mënyrë që të zbutet, e pastaj shtohetn domatet e konservuara, biber i kuq, hudhra, borziloku dhe mëlmesa sipas shijës.

Të gjitha kaurdisen duke shtuar kohë pas kohe supë perimesh derisa të fitohet një masë kompakte.

Nga fundi i kaurdisjës shtohet përzierja e niseshtesë me pak ujë dhe zihet duke përzier vazhdimisht, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Kallamarëve të fërguar u derdhet përmbi salca e përgatitur.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.