Harissa me domate dhe spec djegës

Harissa me domate dhe spec djegës

Shndërroni një bollëk perimesh në këtë pastë erëzash të Lindjes së Mesme për t’u përdorur në marinada, tagina marokene, dips dhe supa

Përbërësit

 • 1 lugë çdo farë qimnoni dhe koriandër
 • ½ lugë farat e qimnonit
 • 100 ml vaj ulliri plus pak ekstra
 • 4 thelbet e hudhres të qëruara por të mbajtura të plota
 • 1 lugë paprika e tymosur
 • 500 gr domate të pastruara dhe të prera
 • 3 specat e kuq me fara (përdorni më shumë spec djegës dhe lërini farat brenda nëse ju pëlqen shumë të zjarrtë)
 • 1 lugë ujë trëndafili (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni farat e erëzave në një tigan të thatë derisa të skuqen lehtë dhe aromatike, më pas shtypini lehtë duke përdorur një shtypës dhe llaç.

 • HAPI 2

  Ngrohni vajin në një tigan të madh dhe shtoni hudhrën, erëzat e thekura, paprikën, domatet dhe specat djegës. Gatuani në zjarr të ulët, duke e përzier shpesh, derisa mishi i domates të jetë gatuar në një tul dhe hudhra të jetë e butë – kjo do të zgjasë rreth 15 minuta.

 • HAPI 3

  Hiqeni nga zjarri, shtoni ujin e trëndafilit (nëse e përdorni), më pas lëreni me një blender dore ose pulsoni në një përpunues ushqimi për të bërë një pastë të ashpër. Hidhni me lugë në një kavanoz të sterilizuar dhe hidhni pak vaj sipër sipërfaqes për ta mbuluar plotësisht. Ruhet në frigorifer për disa muaj nëse mbuloni sipërfaqen me vaj pas çdo përdorimi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles