Gurabija me kripë

spot_img

Përbërësit

 • 190 ml ujë
 • 250 gr gjalpë
 • 1 gotë çaji vaj vegjetal
 • 1 vezë
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 4 lugë sheqer pluhur
 • 4 lugë uthëll
 • 1 pluhur ojekje
 • 5 gota miell
 • Përmbi
 • Susam

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Të gjithë përbërësit i derdhim në një enë të thellë, i përziejmë mirë duke ia shtuar miellin dalë nga dalë.

Pas përzierjës do ta përfitojmë një brumë të butë, marrim nga brumi dhe fillojmë të formojmë gurabija.

Gurabijat e formuara i lyejmë me të kuqët e vezës dhe susam.

I rëndisim në furrë për pjekje në temperaturë 190 gradë celsius për rreth 25-30 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles