Përbërësit

 • 2 litra lëng domatesh
 • 2 litra supë viçi
 • 2 kokë qepë
 • 1 spec djegës
 • 600 gr suxhuk
 • 300 gr ullinj të mbushur me spec
 • 250 gr trahana
 • 1 tubë majdanoz
 • 0,5 decilitra vja
 • Mëlmesa të përziera
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepët qërohen dhe priten në katrorka, suxhuku pritet në rrathë, ndërsa majdanozi grihet shumë imët.

Në pak vaj kaurdisen qepët, derisa të zbuten, qepëve u shtohet lëngu i domateve dhe supa e viçit, shtohen edhe speci djegës e mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha zihen nja 20 minuta.

Pastaj hiqet speci djegës, çorba kullohet, perimet shtypen dhe kthehen sërish në çorbë, në çorbë shtohet trahana dhe gjysma e copave të suxhukut.

Çorba zihet derisa të zbutet trahanaja, çorba e gatshme derdhet nëpër pjata ose gota dhe përmbi i hedhet majdanoz. Pjesa tjetër e mbetur me suxhuk dhe ullinjt ngulen në shkopinj decorative dhe shërbehen me çorbë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.