Gliko qershie ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

spot_img

Gliko qershie ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

1 kg qershi

800 gr sheqer

2 gota ujë

Përgatitja

1

Qershitë lahen, u hiqen bërthamat. Në një enë hidhet sheqerin dhe uji dhe vien në zjarr sa të mari valë. Hidhen qershitë dhe lihen të ziejn për gjysëm ore duke u hequr shkumën.

2

Hiqet dhe lihet të pushojë për 6 orë ose deri ditën tjetër. Me kujdes heqim qershitë, kullojmë lëngun dhe e vemë në zjarr deri sa të trashet, hedhim qershitë i lemë 5 minuta në mënyrë që të mos ziejn shumë, të rinë kokërr, hedhim lemontos ose shtrydhim limon.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles