Embëlsira me nutella ( Pesche dolci ) ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

spot_img

Embëlsira me nutella ( Pesche dolci ) ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Përbërësit

350 gr miell

75 gr gjalp

100 gr sheqer

2 vezë

50 ml qumësht

5 gr maja për embëlsira

alchermes ( pije për embëlsira )

lëkurën e 1 limoni

nutella

Përgatitja

1

Merni një tas dhe hidhni të gjithë përbërsit, nuk ka rëndesi se kë hidhni më parë, punojini mirë deri sa të formohet si brum biskotash, pasi ta keni punuar mirë ndajeni në topa të vogla sa një kokërr arre, dhe vërini në një teps,i pasi ti keni vënë një letër furre, futini të piqen në furrë të parangrohur në 180° për 15 – 20 minuta, pasi të jenë pjekur lërini të ftohen,

2

kur të jenë ftohur plotesisht merni një biskotë dhe lyejini me nutella pastaj vendosni një biskotv tjetër si në foto, pasi ti keni mbaruar të lyera me nutella dhe bashkuar dyshe të gjitha biskotat futini të lagen mirë me pijen ( alchermes ) dhe pastaj kalojini në sheqer e vendosini në një pjatë dhe janë gati për tu servirur. Ju bëftë mirë!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles