FSHATI QAFË DARDHË

FSHATI QAFË DARDHË

Fshati Qafë Dardhë ndodhet në lindje të Qytetit të Beratit rrëzë malit të Tomorrit. Ky fshat shtrihet në një zonë kodrinore-malore me një panoramë natyrore tërheqëse për turizëm. Fshati Qafë Dardhë ndodhet rrëzë malit të Tomorrit i cili është zonë e parkut kombëtar natyror. Fshati Qafë Dardhë shekuj më parë ka qënë rruga lidhëse ku kalonin tregëtarët dhe ustallarët që vinin nga Korça,Voskopoja dhe zbrisnin për në Berat dhe më tej për në Vlorë. Sot ndodhen në fshat  rrënoja të vjetra të zejtarëve që e vërteton këtë gjë. Qafë Dardha kishte dhe dy hane, Hani i Perisnakës dhe Hani i Dardhës  të cilat shërbenin si vënde qëndrimi për kalimtarët për t’u shplodhur vetë por edhe kafshët e tyre që udhëtonin nga Korça e Voskopoja.

Natyra i ka falur gjithçka, që nga kodrat, pyjet dhe monumentet natyrore. Banorët  shfrytëzojnë çdo resurs dhe duke punuar fort, prodhojnë produktet më të mira të zonës. Historia, pozita gjeografike, rrëze malit Tomorr e bëjnë Dardhën, fshatin më tërheqës që ka potenciale turizmi pa fund, por që është lënë në harresë, pasi vuan për vetëm 16 kilometra rrugë.

Sapo lënga pas qytetin muze, në aksin nacional Berat-Skrapar, në të majtë të rrugës gjarpëron një kthesë që të çon drejt fshatrave të Njësisë Administrative Roshnik, pjesë e Bashkisë së Beratit. Vetëm pak metra rrugë e asfaltuar dhe më pas mes një gjelbërimi plot hijeshi ngjitesh drejt një rruge të mbushur keqas me çakull. Janë vetëm 16 kilometra nga rruga kryesore që të çojnë drejt Dardhës, fshatin piktoresk, që sot lidhet me shumë peripeci me qytetin!

Si të arrish në Qafë Dardhë

Largesia: 8 km larg Beratit

Koha: 10 minuta

Çfarë të shohësh

 Cezma e Tarikos
 Rezervuaret e Dardhës
 Shpella e Barutit
 Shpella e Terrovës
 Haishtja
 Ujvara e Beckës
 Sterat e Deborës
 Livadhet e shënpjetrit
 Kalaja e Tomorit
 Shkëmbi i Zi

Evente dhe Festa

Hapja e sezonit turistik malor

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,684FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles