Përbërësit

 • 3 patate
 • vaj vegjetal
 • biber i kuq
 • Biber i zi
 • kripë
 • kackavall

Hapat

 1. Patatet i pastrojmë mirë dhe ia largoni skajet e patates.
 2. Për të mos i prere patatet e vendosni një lugë të drurit, i preni patatet por thikën nuk e mbani deri në prerje ose ndarje të patates krejt.
 3. Në një ene vendosni vajin vegjetal, melmesat pak kripe dhe i përzieni.
 4. Patatet i lyeni me vajin e përgatitur me ndihme të brushës dhe e vendosni në furrë për pjekje në temperaturë 160 gradë celsius për 45-50 minuta.
 5. Për tu pjekur mire patatet mos përdorni patate të mëdha.
 6. Ne skajet e patateve te pjekura vendosni kaçkavallin dhe vendosni përsëri në furrë për pjekje rreth 4-5 minuta.
 7. Ju bëftë mirë!