Fileto viçi i pjekur në skarë me salcë kremi kosi mustarde

Fileto viçi i pjekur në skarë me salcë kremi kosi mustarde

Kjo pjatë kryesore me mish nga James Martin bën një pjatë të shijshme darke – Barbecue ose tigan për një kore të jashtme të tymosur dhe një mes të butë që shkrihet

Përbërësit

 • 1 ½ kg fileto viçi (kërkoni kasapit tuaj të heqë çdo yndyrë të tepërt)
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 thelbet e hudhres i goditur
 • kokrrat e piperit të zi i grimcuar
 • tufë e vogël të trumzës
 • 300 ml krem kosi
 • 3 lugë gjelle mustardë integrale

Metoda

 • HAPI 1

  Nëse zierja juaj nuk është ngrohur tashmë, ndizni dhe ngroheni derisa hiri të bëhet gri, ose ngrohni një tigan. Fërkojeni mishin e viçit me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe hudhrën, lyeni mirë me kripë, më pas lyeni secilën anë me kokrrat e piperit të grimcuar. Vendoseni në Barbecue ose në një tigan pothuajse të tymosur. Lyejeni sipër me pjesën tjetër të vajit duke përdorur trumzën, më pas vendosni trumzën sipër. Pasi pjesa e poshtme të jetë djegur me një kore të bukur (rreth 5 minuta), hiqeni trumzën dhe lëreni mënjanë, kthejeni fileton dhe gatuajeni për rreth 5 minuta të tjera.

 • HAPI 2

  Testoni temperaturën e filetos tuaj duke përdorur një termometër mishi për t’u siguruar që të mos e zieni tepër. Për të rralla mesatare, e dëshironi midis 52-55C. Pasi të keni arritur temperaturën e dëshiruar, hiqni mishin në një dërrasë, vendosni trumzën dhe hudhrën sipër dhe mbulojeni me letër. Lëreni të pushojë për rreth 5 minuta.

 • HAPI 3

  Ndërkohë përgatisni salcën duke bashkuar në një tas ajkën e thartë dhe mustardën. Rrëzoni dhe lëreni mënjanë. Transferoni mishin e viçit në një dërrasë të pastër, priteni në copa 2-3 cm të trasha dhe shërbejeni me salcën.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles