Si ndikon ndryshimet klimatike në shëndetin – dhe si të mbroni veten

Ka të ngjarë të keni parë tituj të shumtë në lidhje me ndryshimet klimatike në faqet e internetit dhe TV kohët e fundit, por mund të pyesni se çfarë faktorë të tillë si rritja e nivelit të detit dhe temperaturat më të ngrohta nënkuptojnë për ju tani. Besoni apo jo, ndryshimet mjedisore si këto dhe të tjera kanë efekte direkte dhe indirekte në shëndetin tuaj.

“Ndryshimi i klimës nuk është më një problem vetëm për arinjtë polarë,” thotë Surili Sutaria Patel, një avokat i barazisë së klimës dhe shëndetit dhe nënkryetar në Metropolitan Group, një agjenci e ndryshimeve sociale në Uashington, DC. “Nuk është problem i së ardhmes. Po dëmton shëndetin tonë dhe po kërcënon mirëqenien tonë siç e njohim sot, dhe disa komunitete po mbajnë peshën më të madhe të tij.”

Kur Gjykata e Lartë e SHBA dha vendimin e saj për Virxhinia Perëndimore kundër Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit në qershor, avokatët e shëndetit publik dhe ndryshimeve klimatike dhanë alarmin për pasojat e mundshme. Vendimi pjesërisht e bën më të vështirë për Agjencinë e Mbrojtjes së Mjedisit të kufizojë emetimet e termocentraleve, të cilat lëshojnë ndotës të dëmshëm, si dioksidi i squfurit, dioksidi i azotit dhe monoksidi i karbonit, në ajër. Ata ndotës vijnë nga djegia e lëndëve djegëse fosile dhe janë të lidhura me kancerin dhe shqetësime të tjera të mëdha shëndetësore.

Organizata Panamerikane e Shëndetësisë e ka quajtur ndryshimin e klimës “kërcënimi më i madh global për shëndetin e shekullit të 21-të”, me miliona jetë në rrezik. Nuk është ekzagjerim: Ndryshimi i klimës mund të ndikojë në shëndetin e njeriut në mënyra të panumërta. Këtu janë gjashtë prej tyre, nga ekspertë, dhe çfarë duhet të dini për të mbrojtur veten dhe komunitetin tuaj.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles