FDA pastron testin e gjakut për të vlerësuar tronditjet

spot_img

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka pastruar një test gjaku nga Abbott Laboratories që do të ndihmonte ofruesit e kujdesit shëndetësor në vlerësimin e dëmtimit traumatik të trurit (TBI), tha kompania në një Njoftimi për shtyp.

Pastrimi i FDA-së shënon testin e parë laboratorik të gjakut në treg për TBI, thotë Abbott, dhe do t’u sigurojë mjekëve një mënyrë objektive për të vlerësuar shpejt individët me TBI të butë, të njohur gjithashtu si tronditje.

Tronditjet zakonisht ndodhin pas një goditjeje ose goditjeje të fortë në kokë ose trup. Sipas Instituti i Kërkimeve të Lëndimeve të Trurit. Të Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raporton se në vitin 2019 kishte afërsisht 223,135 shtrime në spital të lidhura me TBI dhe 64,362 vdekje të lidhura me TBI në 2020.

Ndërsa shumica e njerëzve shërohen nga një tronditje, simptomat mund të zgjasin me ditë, javë ose më gjatë. Disa mund të përjetojnë komplikime, të tilla si ënjtje ose gjakderdhje në tru, të cilat mund të kthehen në fatale.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles