Fara e mbretit ja per cfare perdoret !

spot_img

Fara e mbretit

Ibën Sina (Avicena) thotë: “Fara e mbretit ka shije të mirë, shton spermën, përmirëson shëndetin e gjithë trupit, kuron sëmundjet e syrit, qerenë, shton qumështin e gjirit.

Daud el Antaki thotë: “Ushqim i mbretërve të Egjiptit. Lloji më i mirë është ai që rritet në Egjipt. Ka efekt të shpejt në trup, përmirëson shëndetin e trupit, pastron gjakun, veshkat, largon pikëllimin, pastron mëlcinë, qetëson vrazhdësinë e gjoksit, kollën, dhe fytin e lënduar.

Edhe pse mjaftë efektive ende mbetet pjesë e mjekésisë Alternative.
Fara e mbretit është përdorur që nga kohërat më të lashta duke treguar nje efekt të jashtëzakonshëm për shumë probleme shëndetësore, dhe përdorimi i saj ende vazhdon edhe në kohrat më moderne mê së shumti nga ata të cilet i kushtojn rëndési më shumë mjekësisë alternative se sa asaj bashkohore!

Efekti:

~ Pastron stomakun dhe zorrë nga acidet duke shkaktuar dierre(barkêqitje) dhe të vjellura,
~ Ndihmon në sëmundjen e verdhëzes dhe gonorres, kundër, konstipacionit( kapsllëkut) dhe infeksjoneve urinare,
~ Përmirëson shëndetin e përgjithshëm të trupit,
~Pastron gjakun dhe mëlçinë,
~ Pastron mushkëritë dhe qetëson kollën, ~Parandalon sëmundjet e zemrës,
~ Parandalon trombozën,
~Aktivizon qarkullimin e gjakut,
~Pastron rrugët urinare dhe veshkat
~Qaji i përgatitur nga levorja e tyre ndihmon tek ata qe kan probleme me reumatizem dhe lebrozë,
~Vaji i tyre mundë të perdoret kunder pezmatimit té lëkures ( dermatitis) pickimit tê bletes,
~Gjethet e saj përdoren si qaj duke ndihmuar ata té cilet kan ethe,
~Degët e vogla të buta përdoren si brushe për ti pastruar dhëmbët pasiqë kan një aromë karakteristike shumë të kendëshme dhe forcon mishrat e dhëmbëve,
~Përmirëson shëndetin e kockave,
~Qetëson dhimbjen e kokës dhe migrenën, ~Forcon shëndetin seksual dhe shton sasinë e spermës,
~Ndihmon në kurimin e sëmundjeve të lëkurës, qerënë, psoriasis dhe puçrrat e rinisë,
~Shton qumështin e gjirit, forcon kockat dhe muskujt e fëmijëve dhe të moshuarve.

KUJDES!

Nuk lejohet té përdoret tek fëmijët nën moshen 13 vjeqare, ata të cilet kan ulqer apo plagë në stomak pasiqë mundë të shkaktoj hemorragji( gjakderdhje) të mbrendëshme, nuk lejohet të përdoret tek gratë shtatzëna dhe lehona, as tek femrat në ditët e para të ciklit menstrual

Lexo edhe fara e linit ja cfare kurjone!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles