Farat e lini dhe vaji i linit

spot_img

 

lini
Njihet si lubrifikanti me i mire per organizmin

Popullsia e Abisinise ka qene e para qe ka perdorur kete fare si ushqim, ajo eshte nje bime vjetore me lule bojeqelli.

*Permbajtja ushqyese

Farat e saj jane te pasura ma acidi- grasi esenziali (AGE ) omega-3 dhe omega-6.
Fara e linit permban 55% te saj acide omega -3 yndyrore dhe qe e ben ate burimin kryesor natyral te omega -3 ne bote.
50gr lino jane te barabarta me 20 gr fibra, ndersa 50gr kumbulla te thata permbajne 7,5 gr fibra dhe 50 gr fasule te zeza permbajne 7,2 gr fibra dhe orizi integral 4,8 gr fibra.
Ndersa nevoja ditore e jona eshte 30 gr fibra .

Gjithashtu ai permban ne sasi te ekuilibruar edhe omega-6 qe ne ushqimin e perditshem e kalon nevojen tone ditore edhe 20 here duke krijuar nje disekuiliber midis tyre.

Keto vajra (AGE) nuk mund te sintetizohen nga organizmi yne por duhet te merren nepermjet ushqimit .Ato jane perberesit kryesor te membranes qelizore dhe kur mungon AGE qeliza nderton membranen e saj me vajra te tjere te cilesise me te ulet qe e ben ate me delikate .
Lino permban dy here me shume omega-3 se cdo lloj peshku qe njihet si burimi kryesor i tyre.
Omega -3 hiqet ne te gjitha ushqimet e paketuara neper fabrika sepse ul shume daten e skadimit gje qe nuk i intereson prodhuesve.

Vaji i Linit përmban 55 – 58%, 18:3, – 3 ALA(acid alfa-linolenik ose Omega–3); deri në 14%, 18:2, -6 LA (acidi linoleik ose Omega-6); ALA + LA (-3 +-6) 72 %; 19% acide yndyrore me një lidhe të pangopur 18:1 -9 (omega-9) dhe 10 deri 18% acide yndyrore të ngopur si palmitin, stearin etj. Përmban edhe Vitaminë E, Vitaminat B1,B2,B3,B5,B6,B9; Vitamin C, Vitamin K; proteina, minerale si magnez, baker, zink, hekur, potasium, calcium, etj.

*Dobite

Lubrifikojne zorret, dhe sidomos Kolonin, kane gjithashtu substanca ushqyese per shpretken, penkreasin, dhe sistemin imunitar.

*Aftesite kuruese

Kane aftesi per uljen e kolesterolit dhe afrodisiake ndihmojne ne regullimin e peshes trupore njihet edhe si ushqimi i bukurise pasi i jep jete dhe shkelqim lekures flokeve thonjve,syve .
Ai ndihmon ne uljen densitetin e gjakut , bllokojne rritjen e qelizave tumorale,
Omega -3 edhe pse eshte yndyre nuk ndikon aspak ne rritjen e peshes trupore perkundrazi hyn ne reaksion me yndyrnat e tjera duke i shkrire ato sipas studimit te bere nga universiteti i pensilvanias.Prandaj dhe mungesa e tyre ben qe organizmi yne ti trese me veshtiresi yndyrnat e teperta te grumbulluara ne pjese te vecanta te trupit.

Omega-3 ka aftesi antikanceroze farat e linit mund te perdoren per kurimin e rreth 26 semndjeve te ndryshme.

Sipas kerkuesit shkencor Amerikan Donald Rudin mungesa per nje kohe te gjate e omega-3 shkakton probleme mentale te memories ,te dimensionit te qelizave te komunikimit ndermjet tyre dhe si perfundim ngadalsimin e zhvillimit te mendimit.

Ndersa vajrat e tjere sidomos ato te skuqur dhe qe jane te pasur vetem me omega-6 rendojne shume punen e pankreasit dhe temthit, duke na bere te ndjejme nje dhimbje ne krahun e djathe poshte brinjes se fundit, japin dhimbje ne shpatulla, dhe bejne qe te bien thonjte e kembeve.

PRANDAJ DUHET QE KETO DY VAJRA TE JENE NE EKUILBER e sic ndodh sot me ushqimin e modern qe ka pothuajse vetem omega-6.
Vajrat qe jane ne shitje gjate perpunimit te tyre perdorin temperatura shum te larta qe formojne ne te acid translinolenik qe eshte pothuajse i pa tretshem nga organizmi yne dhe si i tille krijon probleme dhe semundje te shumta.

1 – Vaji i linit përdoret nga gratë për të lehtësuar dhimbjet para menstruale.
2 – Përdoret kundër çrregullimeve në aparatin tretës.
3 – Farat e shtypura përdoren kundër kolitit me rezultate shumë të mira.
4 – Farat e linit, të përdorura kundër pllakëzave në arterie, i pakësojnë ato me rreth 50%, duke parandaluar ataket në zemër.
5 – Shumë studime në vende të ndryshme të botës, në fazë eksperimentale, kanë vërtetuar se farat e linit, të përdorura si ushqim, duke i shndërruar në miell të freskët çdo ditë, ulin numrin e tumoreve, ulin madhësinë e atyre që janë zhvilluar dhe pengojnë zvillimin e mëtejshëm me ritme të shpejta.
Veçanërisht me sukses mjekojnë farat e linit tumoret në gji dhe tumoret në uterus.
6 – Me dobi është përdorimi i farave edhe në trajtimin e infeksioneve të aparatit tretës, kundër kollës, kundër reumatizmës, kundër përdredhjes së kyçeve, kundër çibanëve, kundër infeksioneve në aparatin e frymëmarrjes, në gëlbazë, në kollë, etj.
7 – Rezultate të mira për trajtimin e lëkurës me vaj lini arrihen në irritime, në djegie dhe ne pastrimin e akneve.
8-Vaji i Linit perdoret si ushqim per rritjen dhe mirembajtjen e flokeve.

*Gjithashtu Vaji i Linit ndihmon per te kuruar:

infarktin,
tensionin,
hemoragjinë cerebrale,
aritminë e zemrës,
kujtesën,
amnezinë,
diabetin,
tumoret në përgjithësi,
kancerin e prostatës,
shikimin,
skizofreninë,
depresionin,
Psoriazën,
ekzemën,
gratë shtatzëna,
fëmijët,
të rriturit e të moshuarit,
lëkurën në përgjithësi,
imunitetin,
Mbipeshën,
hormonet,
sterilitetin,
artritin,
reumatizmën,
astmën,
stomakun,
kolitin,
kapsllëkun, etj.

*Perdorimi

Nuk duhet ti kaloje 1,5 luge gjelle ne dite.Mund te perdoret si fare ose dhe ne forme pluhuri nese ju bezdis stomakun.Mund ta perdorni ne gjelle,supe,sallata,kos,mund ta zieni dhe ta pini si çaj etj
Merni nje luge kafeje me fara lini ( liri) dhe hidheni ne nje gote uje te ngrohte para se te flini dhe kur te zgjoheni ne mengjes pini ujin e gotes, uji tani eshte kthyer ne nje mase te dendur te yndyrshme pijeni pa frike ate te pakten 4 here ne jave.

Farat e linit mund te hidhen edhe ne sallate ose te haen direkt pa asnje problem.
Duhet te ruhen ne frigorifer.

Prodhuesi i parë i Vajit të Linit, me sistemin e ftohtë, në Shqipëri është shoqeria “Arbëria” . Prodhimi realizohet me shtypje të farave të bimës së linit biologjikisht të pastra, në makina të posaçme, me Sistemin e Ftohtë, sipas teknologjisë moderne gjermane, që është më e mira në botë në këtë fushë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles