Embëlsirë me shërbet ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Embëlsirë me shërbet ( Receta gatimi nga Ervina Saliu )

Përbërësit

200 gr gjalp

250 gr miell

1 pluhur pjekës ( baking powder,peciv )

100 ml qumësht

200 gr arra të grira

100 gr sheqer

4 vezë

kanellë

Për shërbetin:

2 gota uji me sheqer

2 gota ujë

lëkurën e 1 limoni

1 filxhan kafeje me mjalt

Përgatitja

1

Përgatisim shërbetin: I ziejm për 10 minuta dhe e lejmë të ftohet.

2

Rrahim vezët me sheqerin për 5 minuta. Më pas shtojmë gjalpin e shkrirë, qumështin, pluhurin pjekës, arrat e grira, kanellën dhe miellin pak nga pak.

3

Më pas e shtrojmë në tepsi të lyer me vaj, e pjekim në 175 gradë për 35 me 40 minuta.

4

Më pas e nxjerrim, e lejmë 5 minuta dhe e shërbetosim me shërbetin e ftohtë. E mbulojmë, lejmë për 1 orë dhe më pas e servirim me arra të bluara ose sië është

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles