Ëmbëlsira me krem ​​kosi portokalli me papaja me shurup

Ëmbëlsira me krem ​​kosi portokalli me papaja me shurup

Një ëmbëlsirë shumë angleze merr një ndryshim tropikal

Përbërësit

 • 140 g gjalpë i zbutur
 • 200 gr sheqer pluhur
 • 4 vezë të mëdha
 • Lëkura e grirë imët e 2 portokalleve
 • 142 ml krem kosi kartoni
 • 175 g miell që ngrihet vetë
 • Krem ëmbëlsirash për pluhurosje

Për pjesën e sipërme

 • 250 ml lëng portokalli (përfshirë lëngun e portokallit të mësipërm)
 • 175 g sheqer pluhur
 • 1 pod vanilje i ndarë për së gjati
 • 2 papajat përgjysmohet, fara dhe qërohet, më pas pritet në copa 1cm

Metoda

 • HAPI 1

  Ngrohni furrën me ventilator 160C/konvencional 180C/gaz 4. Lyeni pak me gjalpë 12 kallëpe për kifle dhe lyeni secilën bazë me një disk letre pergamene.

 • HAPI 2

  Krem gjalpin dhe sheqerin së bashku në një procesor ushqimi ose me një mikser elektrik. Shtoni vezët një nga një, duke i rrahur mirë secilën prej tyre, më pas përzieni lëkurën e portokallit dhe kremin e thartë përpara se t’i hidhni miellin (mos u shqetësoni nëse përzierja duket e skuqur përpara se të shtoni miellin). Ndani mes formave dhe piqini për 20-25 minuta ose derisa të jenë të forta në prekje.

 • HAPI 3

  Ndërsa ëmbëlsirat po piqen, derdhni lëngun e portokallit dhe sheqerin në një tepsi, grijini farat e vaniljes dhe shtoni edhe kokrrën. Lëreni të ziejë shpejt dhe gatuajeni për rreth 15 minuta derisa të trashet në një konsistencë shurupi. Hiqeni kokrrën, duke e zëvendësuar me papaja dhe ziejini butësisht për disa minuta derisa papaja të fillojë të zbutet.

 • HAPI 4

  Nxirrni ëmbëlsirat nga kallëpet e tyre dhe qëroni letrën, më pas kthejini ato në drejtimin e duhur dhe shërbejini sipër me lugë bujare papaja me shurup dhe një pluhur të lehtë sheqeri pluhur. Tortat dhe shurupin mund t’i bëni deri në 24 orë përpara dhe t’i mbani në enë të veçantë hermetike. Ngroheni butësisht pak para se ta shërbeni, ose shërbejeni të ftohtë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,587FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles