Ekzaminime shëndetësore për meshkujt mbi 50 vjeç

Kush ka nevojë për të: Të gjithë mbi 45 vjeç duhet të kenë të tyren sheqerit në gjak (glukoza) kontrolluar, veçanërisht nëse keni simptomat e sheqerit të lartë në gjak (hiperglicemia), si humbja e padëshiruar e peshës ose etja e pazakontë.

Pse është e rëndësishme: Sheqeri i lartë në gjak mund të jetë një shenjë e diabetitnjë gjendje që zhvillohet kur juaj pankreasit lufton për të prodhuar insulinë ose trupi juaj bëhet rezistent ndaj saj. Prevalenca e diabetit po rritet ndjeshëm”, thotë Templeman. Diabeti mund të çojë në shumë komplikime shëndetësore, të tilla si probleme me shikimin, çrregullime të veshkave, probleme nervore, problemet e këmbëve, impotencë, dhe me shume. Njerëzit që kanë diabet janë gjithashtu në rrezik të shtuar për presionin e lartë të gjakut dhe kolesterol i larte, e cila mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe një shans më të madh për sulm në zemër ose goditje në tru. Shoqata Amerikane e Diabetit vlerëson se 7.2 milionë amerikanë kanë diabet të padiagnostikuar.

Si punon: Sheqeri i lartë i gjakut zbulohet me një analizë gjaku. Do t’ju kërkohet të agjëroni për tetë orë përpara se të merret gjaku. Nëse sheqeri juaj në gjak është midis 70 dhe 100 miligramë (mg) për decilitër, ju jeni mirë.

Kur të keni një tjetër: Nëse niveli i sheqerit në gjak është normal, mjeku juaj ka të ngjarë ta kontrollojë përsëri pas tre vjetësh. Nëse është e lartë, do t’ju duhet të rishikoni sheqerin në gjak më shpejt dhe ndoshta të bëni teste të tjera që do t’ju ndihmojnë të tregoni nëse keni (ose jeni në rrezik për) diabet.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles