Ndërsa virusi chikungunya përhapet nëpër ishujt e Karaibeve, udhëtarët dhe madje edhe banorët e SHBA duhet të marrin masa paraprake.

Chikungunya (shqiptohet chik-en-gun-ye) është një sëmundje virale që transmetohet te njerëzit nga kafshimet e të infektuarve. Aedes aegypti dhe Aedes albopictus mushkonjat, të cilat gjenden në të gjithë globin. I përshkruar fillimisht gjatë një shpërthimi në Tanzaninë jugore në vitin 1952, virusi u përhap më pas në Afrikë, Azi dhe nënkontinentin Indian.

Fillimisht besohej se ishte një sëmundje “tropikale”, ekspertët u habitën kur një shpërthim ndodhi në Italinë verilindore në vitin 2007. Tani ajo është përhapur më larg – në 14 vende ishullore të Karaibeve që kur u zbulua për herë të parë në ishullin e Shën Martinit në dhjetor 2013. Më 1 maj 2014, Autoriteti i Shëndetit Publik të Karaibeve e shpalli atë një epidemi, me 4,108 raste të mundshme në të gjithë rajonin.

Merrni faktet: Simptomat dhe trajtimet e Chikungunya »

Simptomat më të zakonshme të chikungunya janë temperaturë akute, e lartë dhe dhimbje të forta kyçesh. Personi i infektuar mund të përjetojë gjithashtu dhimbje koke, dhimbje muskulore, nyje të fryrë dhe/ose skuqje.

Sipas Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), infeksioni chikungunya duhet të konsiderohet si një mundësi për këdo që zhvillon temperaturë të lartë dhe dhimbje kyçesh dhe që ka udhëtuar në vendin e një shpërthimi aktiv brenda tre deri në shtatë ditët e mëparshme.

Një test gjaku përdoret për të diagnostikuar chikungunya dhe për ta dalluar atë nga dengoja, një infeksion viral më serioz, i cili gjithashtu transmetohet nga Aedes mushkonjat. Shpërthimet e dengës zakonisht ndodhin në zonat urbane tropikale, sipas CDC.

“Njerëzit duhet të parandalojnë pickimin e mushkonjave duke përdorur veshje të përshtatshme, duke aplikuar repelent dhe duke hequr qafe vendet e mundshme të shumimit të mushkonjave.”

Edhe pse simptomat e chikungunya mund të jenë të rënda, sëmundja është rrallë fatale, ndryshe nga dengoja, e cila mund të jetë vdekjeprurëse nëse nuk trajtohet në kohën e duhur. Shumica e pacientëve me chikungunya fillojnë të ndihen më mirë brenda një jave; disa mund të përjetojnë dhimbje kyçesh për disa muaj. Disa raste rezultojnë në simptoma të vazhdueshme të artritit. Njerëzit në rrezik për raste më të rënda të sëmundjes përfshijnë të porsalindurit, të rriturit mbi moshën 65 vjeç dhe pacientët me kushte themelore mjekësore.

Nuk ka kurë për chikungunya dhe nuk ka vaksinë për ta parandaluar atë, kështu që trajtimi fokusohet në lehtësimin e simptomave. Një person i infektuar duhet të pushojë, të pijë shumë lëngje dhe të marrë ilaçe si ibuprofen, naproksen ose acetaminophen për të lehtësuar ethet dhe dhimbjen derisa simptomat të zbehen.

Mësoni më shumë rreth pickimit të insekteve »

Për shkak se ishujt e Karaibeve janë afër SHBA-së, ka disa shqetësime se chikungunya do të përhapet në SHBA, ndoshta nëpërmjet Floridës.

Sëmundja është diagnostikuar më parë në SHBA, por vetëm tek udhëtarët që kthehen nga zonat ku ka shpërthime, sipas Qendrës për Kërkime dhe Politika të Sëmundjeve Infektive. Deri më tani, asnjë infeksion me bazë në SHBA nuk ka ndodhur. Por Dr. Gio J. Baracco, një profesor i asociuar i mjekësisë klinike në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Miami Miller, tha për Healthline se mushkonjat që përhapin virusin janë tashmë në pjesën juglindore të SHBA-së “Ky fakt dhe sasia e madhe e udhëtarët që kalojnë përmes Floridës së Jugut gjatë rrugës për në dhe nga ishujt e Karaibeve, e bën shumë të mundshme që chikungunya të futet në SHBA, “tha ai.

Një tjetër ekspert i sëmundjeve infektive, Dr. William Schaffner, profesor i mjekësisë parandaluese në Universitetin Vanderbilt, shpjegoi se si mund të ndodhë kjo “përhapje”. “Pacientët mund ta marrin infeksionin ndërsa janë në Karaibe nëpërmjet pickimit të mushkonjave dhe të inkubojnë infeksionin. Ata ndihen mirë ndërsa vijnë në SHBA dhe më pas kur sëmuren, virusi po qarkullon në gjakun e tyre.”

Pastaj, një Aedes Mushkonja mund ta kafshojë atë person dhe të infektohet vetë, tha Schaffner. “Mushnja e infektuar në këtë mënyrë në SHBA infekton një person tjetër amerikan, dhe ai person nga ana e tij infekton mushkonja të tjera. Kështu u shfaq virusi për herë të parë në një zonë të butë, në Itali në vitin 2007.

Virusi mund të bartet përtej Floridës, tha Schaffner, por ai shtoi, “Ai mund të vendoset më lehtë në Florida, pjesërisht për shkak të vëllimit të udhëtimit.”

Dr. Aileen M. Marty, një profesoreshë e sëmundjeve infektive në Kolegjin e Mjekësisë Herbert Wertheim në Miami, ishte dakord. “Ajo mund të përhapet në çdo pjesë të SHBA-së ku mushkonjat jetojnë dhe shumohen,” tha ajo.

Mësoni më shumë: Rreziqet e mëdha të pickimeve të insekteve të vogla »

Megjithëse një shpërthim mund të ndodhë në çdo kohë, Baracco tha se vera është një kohë e pambrojtur. “Mundësia e një shpërthimi është e lidhur me sasinë e vektorëve [infected mosquitoes] prezente. Aedes mushkonjat shumohen në ujëra të ndenjur, dhe për këtë arsye janë më të zakonshme gjatë sezonit të shirave.

Dr. Erin Staples i CDC tha për Healthline se megjithëse nuk është e mundur të thuhet në këtë pikë se kur mund të ndodhin raste lokale këtu, ka më shumë gjasa pasi më shumë udhëtarë kthehen nga zonat ku ka aktualisht shpërthime, ndërsa popullsia e mushkonjave rritet dhe me motin. bëhet më e ngrohtë.

Për të shmangur infektimin, Baracco tha: “Njerëzit duhet të parandalojnë pickimin e mushkonjave duke përdorur veshje të përshtatshme, duke aplikuar repelent dhe duke hequr qafe vendet e mundshme të shumimit të mushkonjave.”

Udhëtarët e biznesit dhe pushuesit në Karaibe duhet të kenë kujdes shtesë, shtoi Schaffner. “Udhëtarët e lundrimit dhe njerëzit që qëndrojnë në ishuj për një periudhë kohore do të kenë nevojë për shumë më tepër ndërgjegjësim për parandalimin e pickimit të mushkonjave. Përdorni repelantë – veçanërisht nëse dilni në mbrëmje ose herët në mëngjes, kur shumica e këtyre mushkonjave pëlqejnë të kafshojnë. Vishni pantallona më të gjata dhe mëngë të gjata.”

Schaffner parashikon gjithashtu një përdorim më të gjerë të rrjetave të shtratit. “Njerëzve u pëlqen të shkojnë në ishuj, të hapin dritaret dhe të lënë erërat e Karaibeve të kalojnë – ata nuk janë gjithmonë në dhoma të mbyllura hermetikisht dhe me ajër të kondicionuar. Nëse e bëni këtë tani, mund t’ju duhet të flini nën një rrjetë shtrati.

CDC po ndërmerr disa hapa për të edukuar udhëtarët në Karaibe për rreziqet e chikungunya dhe si të mbrohen. Staples shpjegoi, “Ne po përditësojmë vazhdimisht tonën njoftimi i udhëtimit me të rejat për përhapjen e virusit dhe rekomandimet për parandalimin e infeksionit. Përveç kësaj, CDC ka punuar me partnerët e saj në aeroporte me fluturime për në Karaibe për të edukuar udhëtarët që po largohen se si të qëndrojnë të sigurt nga chikungunya ndërsa janë në Karaibe, dhe udhëtarët e kthimit se cilat simptoma duhet të shikojnë dhe kur të kërkojnë kujdes. Ne po punojmë gjithashtu për t’i postuar ato në aeroporte shtesë dhe për t’i përkthyer në spanjisht.”

Shihni më shumë: 10 shpërthimet më të këqija të sëmundjeve në historinë e SHBA »