Ekspertët hedhin poshtë mitet rreth mjekësisë alternative për sëmundjet e zemrës, dështimin e zemrës

Tani më shumë se kurrë, njerëzit po i drejtohen ilaçeve shtëpiake si ilaçet bimore, suplementet dietike dhe produktet homeopatike, dhe aktivitete të tilla si joga, terapi masazhi dhe akupunkturë për të trajtuar atë që i mundon. Tregu i mjekësisë alternative arriti në 100 miliardë dollarë në vitin 2021 dhe parashikimet tregojnë se vlera do të trefishohet në pesë vitet e ardhshme, sipas një raporti të vitit 2022 nga Hulumtimi dhe tregjet.

Përdorimi i barnave alternative ishte një temë diskutimi në një panel të mbajtur të dielën, më 6 nëntor në Sesionet Shkencore AHA 2022. Ekspertët trajtuan mitet që lidhen me ilaçet alternative te njerëzit me sëmundje të zemrës, si p.sh infrakt. Dëshironi të dini se çfarë mendojnë ekspertët për mjekësinë alternative? Këtu është një përmbledhje e asaj që ata diskutuan.

Mos e vendosni terapinë alternative mbi mjekësinë tradicionale

“Është kritike për ne që të edukojmë pacientët tanë për ndërveprimet e mundshme me të medikamente për dështimin e zemrës”, tha moderatorja e seancës Biykem Bozkurt, MDnjë i avancuar infrakt dhe transplantin e zemrës kardiologu dhe profesor i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë Baylor në Hjuston. Dr. Bozkurt theksoi se terapitë standarde sot kanë një ndikim kritik në mbijetesën e njerëzve me dështim të zemrës dhe është një mit që terapitë bimore ose alternative “të tregtuara në mënyrë domethënëse” duhet të përdoren ndonjëherë në vend të terapive standarde, të cilat janë provuar se përmirësojnë sistemin kardiovaskular. vdekje dhe shtrime në spital me dështim të zemrës.

Kërkime të tjera të paraqitura në takimin e AHA-së e mbështetën këtë premisë. Një klinikë në Cleveland gjykimi i publikuar në Gazeta e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë tregoi se gjashtë suplemente dietike të përdorura zakonisht të tregtuara për përmirësimin e shëndetit të zemrës nuk u ulën Kolesteroli LDL kur krahasohet me një medikament me dozë të ulët për uljen e kolesterolit (i njohur gjithashtu si a statinë) ose placebo. Gjashtë suplementet e studiuara përfshinin vajin e peshkut, hudhrën, kanellën, shafranin e Indisë, sterolet bimore dhe oriz me maja të kuqe.

Lexoni etiketat e produkteve për të siguruar përdorim të sigurt të drogës

Disa ilaçe alternative mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë, sipas panelistit Prateeti Khazanie, MD, i cili është i specializuar në dështimin e avancuar të zemrës dhe kardiologjinë e transplantit në Klinikën UCHealth Heart Failure në Kampusin Mjekësor Anschutz në Kolorado. Dr. Khazanie tregoi historinë e një pacienti që po pinte çaj bimor, i cili ndodhi që përmbante shumë rrënjë jamballi. Shumë jamball mund të ulë nivelin e një personi kaliumi nivelet dhe prishin funksionin normal të zemrës.

“Ai ndoshta pinte 5 deri në 10 filxhanë nga ky çaj në ditë dhe presioni i gjakut ishte tepër i lartë”, tha Khazanie. “Por ne mundëm ta hiqnim atë nga çaji i rrënjës së jamballit dhe zbuluam se presioni i gjakut u ul dhe ai nuk kishte nevojë për aq shumë ilaçe.”

Kjo është arsyeja pse leximi i etiketave të produkteve është i rëndësishëm. Ajo shtoi se udhëzimet e ardhshme të AHA do të nxjerrin në pah disa produkte të tjera – në varësi të dozës dhe medikamenteve që merren – që mund të jenë potencialisht të dëmshme, të tilla si lëngu i grejpfrutit, gingko, portokalli i hidhur, cohosh blu dhe vitaminë E suplemente.

Komunikimi pacient-mjek është kritik

Për Khazanie, praktikuesit e kujdesit shëndetësor duhet të dinë se çfarë produkte alternative mund të marrin pacientët, në mënyrë që ata të mund t’i këshillojmë më mirë dhe të punojmë me ta si partnerë për shëndetin e tyre.

Megjithatë, të kuptosh se si të flasësh me pacientët për mjekësinë alternative, mund të jetë sfiduese, vuri në dukje Khazanie. “Disa nga medikamentet plotësuese dhe alternative vijnë në formë çaji ose në ndonjë suplement tjetër që ata po marrin dhe nuk e mendojnë vërtet atë si një ilaç,” tha ajo. Për më tepër, disa pacientë duan të ndihen të fuqizuar nga vendimi i tyre për të marrë diçka të natyrshme në krahasim me “të panatyrshmen”, kështu që Khazanie thotë se ofruesit e kujdesit shëndetësor duhet të mësojnë të komunikojnë në mënyrë të tillë që të mos nënvlerësojë mendimin e një pacienti.

Disa alternativa mund të ofrojnë disa përfitime

Jo të gjitha ilaçet alternative janë “të këqija” për zemrën tuaj. Panelisti Barry Bleske, PharmaDprofesor dhe kryetar i departamentit të praktikës së farmacisë dhe shkencave administrative në Universitetin e Shkencave Shëndetësore të Nju Meksikës në Albuquerque, theksoi se vaji i peshkut rekomandohet si një terapi plotësuese e mundshme për të reduktuar vdekjet kardiovaskulare dhe shtrimet në spital te njerëzit që kanë dështim të zemrës me fraksion të reduktuar të nxjerrjes. (kur muskuli i barkushes së majtë nuk pompon mjaftueshëm gjak të pasur me oksigjen në trup).

Ai gjithashtu vuri në dukje se disa studimet kanë treguar suplemente CoQ10 (koenzimë Q10) dhe vitaminë D si potencialisht e dobishme, por hulumtimi ka prodhuar rezultate të përziera.

“Kur bëhet fjalë për disa nga këto trajtime alternative, ato duken të jenë të sigurta – nuk ka ndërveprime vërtet të rëndësishme me ilaçet,” tha Dr. Bleske. “Pra, nëse pacienti e merr atë, ndoshta nuk do të ndërveprojë me ilaçet e tyre për dështimin e zemrës dhe ndoshta mund ta ndihmojë pacientin në një farë mënyre. Unë kam pacientë që kanë marrë koenzimë Q, të cilët thonë se kjo është gjëja më e mirë që kanë marrë ndonjëherë.”

Praktika mendje-trup mund të jetë një mjet i fuqishëm

Bleske gjithashtu vuri në dukje se praktikat mendje-trup si joga dhe tai chi përshtaten me kategorinë e praktikave të sigurta që mund të përmirësojnë shëndetin fizik dhe qëndrimin mendor duke kontribuar në një mënyrë pozitive për çfarëdo trajtimi mjekësor që mund të marrë një pacient. Një tjetër studim i paraqitur në sesionet e AHA (i cili nuk është botuar në një revistë të rishikuar nga kolegët) tregoi se sjellja e ndërgjegjësimit, duke i mësuar individët të zhvillojnë një marrëdhënie të shëndetshme me dietën e tyre, stërvitjen dhe respektimin e ilaçeve, mund të çojë në një rënie të konsiderueshme të presionit të gjakut.

Në disa raste, një produkt “natyror” mund të mos japë asnjë përfitim të vërtetë, por mund të jetë duke prodhuar një efekt placebo ku pacientët përmirësohen thjesht sepse besojnë se produkti funksionon. “Mendja është një gjë e fuqishme,” tha Bleske. “Nëse njerëzit besojnë se diçka funksionon dhe përmirëson jetën e tyre, kjo do të thotë që ajo të bëhet një terapi pozitive.”

Sepse shumë nga këto suplemente dhe ilaçe bimore shiten në farmaci, farmacist William Baker, PharmDnjë panelist dhe një profesor i asociuar i praktikës së farmacisë në Universitetin e Connecticut në Storrs, thotë se farmacistët mund të kontribuojnë në edukimin e konsumatorëve për këto produkte.

“Farmacistët mund të jenë më të disponueshëm se një mjek dhe ata mund të jenë në gjendje të japin këshilla të ekspertëve nëse një produkt mund të jetë i mirë për një pacient,” thotë Dr. Baker. “Kam punuar në farmaci me pakicë dhe ka shumë herë që njerëzit kërkojnë mendimin tim. Shumë njerëz thjesht supozojnë se një shtesë do të funksionojë sepse shitet në dyqan, por unë mund t’i këshilloj nëse nuk jam i sigurt nëse produkti do të ketë ndonjë përfitim ose nëse mund të shkaktojë dëm.”

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,693FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles