Dolli tapenade

spot_img

Dolli tapenade

Këto toste me bukë ciabatta të mbushura me ullinj të zi, kaper, majdanoz dhe hudhër shërbehen ideale si kanape ose me supë.

Përbërësit

 • 1 ciabatta e vogël
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 100 gr ulliri kalamata e zezë me kokrra
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer
 • pako e vogël me majdanoz
 • 2 lugë gjelle kaperi
 • 1 thelb i hudhrës i grimcuar

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 220C/200C ventilator/gaz 7. Prisni ciabattën në 12-18 feta të holla. Rregullojini në 1 shtresë në një tepsi.

 • HAPI 2

  Spërkateni me vaj ulliri, rregulloni dhe piqni për 8-10 minuta, ose derisa të jenë të freskëta. Ndërkohë, përzieni ullinjtë, vajin ekstra të virgjër, majdanozin, kaperin dhe hudhrat në masë. I rregullojmë me piper të zi dhe i lyejmë mbi tostat ciabatta.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,871FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles