Dieta mesdhetare mund të mbrojë gratë nga goditjet në tru

Plakja dhe të qenit grua janë dy faktorë rreziku për goditje në tru që nuk mund t’i kontrolloni, por ndjekja e një plani të caktuar diete mund t’i ndihmojë gratë e moshuara të zvogëlojnë shanset e tyre për këtë ngjarje të rëndë shëndetësore. Një studim i publikuar në shtator 2018 në Goditja në tru zbuloi se gratë mbi 40 vjeç që hanin një dietë mesdhetare uli rrezikun e goditjes me një mesatare prej 22 për qind. Sipas Shoqata Amerikane e Strokeve.

“Hulumtimi ynë na tregon se ndjekja e një diete të stilit mesdhetar që është e pasur me peshk, fruta, arra, perime dhe fasule dhe më pak në mish dhe bulmet, mund të zvogëlojë rrezikun e goditjes në tru për gratë mbi 40 vjeç,” thotë autorja kryesore e studimit Ailsa Welch. PhD, profesor i epidemiologjisë ushqimore në Universitetin e Anglisë Lindore në Mbretërinë e Bashkuar.

Studiuesit nuk vëzhguan të njëjtin efekt mbrojtës të dietë te meshkujt, të cilët kishin një reduktim statistikisht të parëndësishëm të rrezikut prej 6 për qind nga ndjekja e dietës, por, Dr. Welch thotë, “Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është e rëndësishme për të gjithë, si për të rinjtë ashtu edhe për të moshuarit.”

Hulumtimet e mëparshme sugjerojnë dietën mesdhetare mund të jetë veçanërisht e dobishme për parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Për shembull, një meta-analizë e tetorit 2017 në Shqyrtime kritike në shkencën e ushqimit dhe të ushqyerit zbuloi se qasja – dhe veçanërisht një dietë e lartë me vaj ulliri, perime, fruta dhe bishtajore – mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër incidencës së sëmundjeve të zemrës dhe vdekjeve të lidhura me sëmundjet e zemrës.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles