‘Dieta e jetëgjatësisë’ mund t’i shtojë një dekadë jetës suaj

spot_img

Keni nevojë për një arsye tjetër për t’u larguar nga hamburgerët dhe ëmbëlsirat? Një studim i ri sugjeron se ngrënia e shumë mishit të kuq dhe ëmbëlsirave të përpunuara shumë mund të jetë një recetë për një jetë më të shkurtër.

Për studimin, shkencëtarët shqyrtuan kërkime nga qindra studime në kafshë dhe njerëz për të marrë një pamje më të qartë të asaj që mund të duam të hamë – dhe kur – për të pasur shansin më të mirë për një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

“Ne hulumtuam lidhjen midis lëndëve ushqyese, agjërimit, gjeneve dhe jetëgjatësisë në speciet jetëshkurtër dhe i lidhëm këto lidhje me studimet klinike dhe epidemiologjike te primatët dhe njerëzit, duke përfshirë njëqindvjeçarët,” tha një bashkautor i studimit, Valter Longo, PhD. një profesor i gerontologjisë në Universitetin e Kalifornisë Jugore në Los Anxhelos, në a deklaratë.

Analiza u fokusua në modelet e të ushqyerit, sëmundjet dhe jetëgjatësinë e kafshëve dhe njerëzve. Ai gjithashtu shqyrtoi disa modele të ngrënies të njohura sot, duke përfshirë një dietë me kalori të ulët, një dietë me yndyrë të lartë dhe me pak karbohidrate. dietë ketogjenezemra e shëndoshë dietë mesdhetaredhe vegan dhe dietat vegjetariane.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles