Përbërësit

  • 200 gr qepë
  • 40 gr gjalpë
  • 1 lugë gjelle miell
  • 3 lugë salcë kosi
  • Kripë
  • Piper
  • Parmixhan
  • Kube buke të skuqur
  • Pak majdanoz

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepët pastrohen, grimcohen imët dhe skuqen në vaj të nxehtë, shtohet mielli dhe skuqen 2-3 minuta me përzierje të vazhdueshme.

Sipër hedhim 1 litër ujë të ftohtë dhe e lëmë të vlojë në temperaturë të ulët pr rreth 10 minuta.

Shtohet kripë, piper i zi dhe krem kosi, në fund spërkatet me majdanoz të copëtuar.

Shërbehet me kube buke dhe parmixhan.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.