Përbërësit

 • 400 gr mish viçi tul
 • 150 gr thjerrëza
 • 1 kokë qepë
 • 2 karrota
 • ¼ selino
 • 2 decilitra lëng domatesh
 • 1,5 deciltër supë viçi
 • 1 lugë miell
 • 2 lugë majdanoz
 • 0,5 decilitra vaj
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa dhe karrota qërohen dhe priten në katrore, mishi i viçit gjithashtu pritet në katrorka.

Në pak vaj kuardiset qepa dhe karrotat pastaj shtohet mishi i viçit dhe mishi kuardiset pak, shtohen thjerrëzat, derdhet supa mbi to dhe çorba zihet derisa të zbuten thjerrëzat.

Kur thjerrëzat të jenë gjysmë të ziera, shtohet lëngu i domateve dhe vazhdon zierja edhe më tej.

Nga fundi i zierjës, në pak vaj kuardiset miell, pastaj largohet nga zjarri shtohet biberi i kuq dhe përzihet.

Kombinimi i përgatitur me miell derdhet në çorbë, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe çorba zihet edhe 5 minuta.

Mbi çorbën e gatshme hedhet majdanozi i grirë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.