Përbërësit

3 speca të kuq

1 hudhër

Gjysma e qepës

1 lugë thjerrëza

Ujë të vakët

Kripë

Vaj vegjetal

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

3 specat e kuq i preni në copa të vogla dhe i vendosni në një tenxhere.

Ia shtoni 1 hudhër, gjysmën e qepës dhe e vëni tenxherën në zjarr mesatar.

Ujin e vakët  e derdhni një tas dhe thjerrëza i lëni në pritje rreth 2-3 minuta në atë ujë.

Pastaj e derdhni në tenxhere dhe përmbi ia hedhni kripën, vajin vegjetal.

Qorbën e zieni rreth 10-12 minuta, varësishtë se sa shpejt trashët.

Sipas dëshirës mund ti shtoni edhe biber të kuq.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak