Përbërësit

 • 1 presh
 • 1 kokë qepë
 • 3 patate
 • 2 karrota
 • 70 gr oriz
 • 1 decilitër ajkë
 • 60 gr gjalpë
 • 4 lugë vaj
 • 2 lugë nisheste
 • 1 lugë majdanoz
 • Mëlmesa
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Preshi, qepa dhe patatet priten në katrorka, karotat priten në rrathë.

Në pak gjalpë kaurdisen qepa dhe preshi, sa të zbuten, pastaj shtohen patatet, karrotat, orizi

Enës i hedhet ujë dhe çorba zihet derisa të zbuten perimet, nga fundi i zierjës hedhet pak nisheste, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe çorba zihet duke përzier kohë pas kohe, derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në çorbën e gatshme përzihet ajka dhe përmbi hedhet majdanoz i grirë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.