Përbërësit

 • 300 gr mish viçi
 • 200 gr mushkëri viçi
 • 2 gjethe dafine
 • 2 thelpinj hudhre
 • 1 kokë qepë
 • 2 karrota
 • ½ selinjo
 • ½ spec i freskët
 • 1 lugë biber i kuq
 • 1 lugë uthëll
 • 2 lugë miell
 • 1 lugë ajkë
 • 5 lugë vaj
 • Mëlmesa
 • ½ tubë majdanoz

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Qepa, selinoja, karrotat dhe speci i freskët pastrohen dhe priten në katrorka, ndërsa hudhra grihet shumë imët.

Mishi tul dhe mushkëritë priten në katrorka, në pak vaj kaurdisen qepa dhe hudhra e pastaj shohen karrotat, selino, speci dhe mushkëritë.

Të gjitha kaurdisen duke shtuar ujë kohë pas kohe, sipas nevojës, kur përbërësit kaurdisen përgjysmë, shtohen uji, biberi i kuq, gjethet e dafinës dhe mëlmesa sipas shijës, vazhdon zierja.

Nga fundi i zierjës shtohet përzierja e ujit me miell dhe vazhdon zierja derisa të fitohet dendësia e dëshiruar.

Në çorbën e gatshme shtohet përzierja e ajkës me uthull, përmbi hedhet majdanoz dhe përzihet mirë.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.