Byrek

Pёrbёrёsit

500 gr yndyrё

200 gr kajmak

1 kg petё pёr byrek

10 vezё

2 lugё salcё kosi

Pak piper

Kripё

6 decilitra qumёsht

Vaj

Hapat

Nё djathin e grimcuar pёrziejmё kackavallin, 8 vezё pak tё rrahura, krem, piper dhe kripё nёse ёshtё e nevojshme

Shtojmё 4 decilitra qumёsht qё tё bёhet njё masё e qёndrueshme, nё tepsi ose tenxhere tё lyer me vaj, radhiten nga tre shtresa, derdhet pjesa e mbushjёs, pastaj tri petё tё bёra me vaj, mbushje dhe kёshtu me radhe

Deri sa tё shpenzohet i gjithё materiali, radhitja e koreve pёrfundon me tri shtresa petё tё lyera me vaj

Tunden 2 vezё me 2 decilitra qumёsht dhe mbulohet byreku, me pirun shpohet nё disa, pjekёt 35-40 minuta nё njё furrё tё nxehtё nё temperaturё 200 gradё celsius

Ju bёftё mirё

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles