Përbërësit

  • 1 kokë lulelakër
  • 1 lugë vaj
  • 1 lugë miell
  • 1 litër supë
  • 1 vezë
  • 1 lugë salcë kosi
  • Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Lulelakra pastrohet, copëtohet në lule më të vogla dhe vlon në ujë të kripur.

Kullohet dhe vihet në një anë, gatuhet salcë beshamel me yndyrë dhe miell.

Shtohet lulelakra dhe hidhet supa kubike, vlohet për rreth 10 minuta në zjarr të ngadalshëm.

Tërhiqet nga zjarri dhe kur supa pak të ftohet, në të me përzierj të vazhdueshme derdhet ngadalë veza e rrahur me krem.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.