Copycat Starbucks Strawberry Merry Cream Krem i përzier me Frappuccino

spot_img

Ka disa gjëra që na vijnë në mendje kur mendojmë Krishtlindjet: dritat, Babadimri, blerjet dhe gëzimi (ose do të shpresonim kështu, gjithsesi). Në të gjithë botën festat festohen në të njëjtat mënyra të njohura. E megjithatë, Krishtlindjet në Japoni duken shumë ndryshe nga Krishtlindjet në Amerikë. Jo vetëm që nata e Krishtlindjeve trajtohet si Dita e Shën Valentinit (sipas Kalimi hekurudhor i Japonisë), Dita e Krishtlindjeve zakonisht festohet rreth një kovë me pulë të skuqur në Kentaki. Por prisni: Kjo duket tmerrësisht amerikane, apo jo? Jo kështu: vendndodhjet amerikane të KFC-së nuk janë as të hapura në ditën e Krishtlindjes.

Një tjetër tregues i sezonit festiv? Starbucks duke lëshuar pijet e tyre të shumëpritura të festave, të cilat zakonisht përfshijnë një dorë të rëndë mente, bukë me xhenxhefil ose karamel në formë krem ​​brulée. Në vende të tjera, shijet ndryshojnë, duke nxjerrë në pah traditat e asaj kulture. Ëmbëlsira më e njohur japoneze e festave është një tortë e Krishtlindjeve e njohur si kurisumasu keki, e cila është një pandispanje e lehtë dhe me gëzof, e ngarkuar me krem ​​të bardhë të pasur dhe luleshtrydhe të freskëta. Atje, pija e festave të Starbucks është modeluar sipas kurisuasu keki, lyhet fillimisht me krem ​​vanilje të përzier, më pas me luleshtrydhe të sheqerosura, më pas sipër me një krem ​​mascarpone të pasur dhe me gëzof. Mbushja quhet bukur “krem i gëzuar” sepse është një përzierje e veçantë, e pasuruar që kompleton konfeksionin e tortës (dhe siç thamë, gëzimi është universal).

Për të shijuar Japoninë këtë Krishtlindje, provoni këtë version të kopjuar të kremit Frappuccino të përzier me krem ​​Strawberry Merry (dhe sigurohuni ta kombinoni me një kovë me pulë të skuqur në Kentucky).

Përbërësit e nevojshëm për një krem ​​Frappuccino me luleshtrydhe

Ky Frappuccino përbëhet nga tre pjesë: baza e akullores, shtresa e luleshtrydheve dhe sipërfaqja e rrahur. Për bazën, do t’ju duhet qumësht, akullore me vanilje dhe ekstrakt vanilje. Mbajeni ekstraktin pranë dhe kapni kremin e rëndë, sheqerin dhe mascarpone për sipërimin e rrahur. (Nëse mund ta gjeni, crema di mascarpone do ta bëjë më të lehtë rrahjen; është një version i zbutur i mascarpone-it të zakonshëm. Përndryshe, planifikoni ta lini maskarponen tuaj në temperaturën e dhomës për rreth një orë në mënyrë që të zbutet para përdorimit.) Nga atje, ju’ Do të duhen vetëm rreth një duzinë luleshtrydhe të freskëta me kërcellin e tyre me gjethe të hequr.

Hapi 1: Shtoni luleshtrydhet në një përpunues ushqimi

Shtoni luleshtrydhet në një përpunues ushqimi.

Hapi 2: Pritini manaferrat

Pritini luleshtrydhet derisa të copëtohen në copa të vogla, por jo plotësisht të përziera.

Hapi 3: Përziejini me sheqer

Transferoni në një tas dhe përzieni 2 lugë sheqer në përzierje.

Hapi 4: Thërrmoni manaferrat

Lëreni të pushojë derisa të macerohet, rreth 30 minuta. Luleshtrydhet duhet të jenë shumë të buta dhe të rrethuara me lëng.

Hapi 5: Kombinoni përbërësit e kremit të gëzuar

Për të bërë kremin e gëzueshëm, shtoni mascarpone, krem ​​rrahjeje, 1 lugë çaji sheqer dhe ½ lugë çaji ekstrakt vanilje në një tas të madh përzierjeje ose bazën e një mikser.

Hapi 6: Rrihni derisa të skuqet

Rrahim me dorë ose me mikser derisa të formohen maja të buta. Le menjane.

Hapi 7: Kombinoni përbërësit e kremit të përzier

Për të bërë bazën e kremit të përzier, shtoni 1 filxhan akull, qumësht, ½ lugë çaji ekstrakt vanilje dhe akullore në një blender.

Hapi 8: Përziejini

Përziejini derisa të jenë shumë të lëmuara, rreth 35 sekonda.

Hapi 9: Shtoni kremin e vaniljes në gota

Ndajeni kremin e perzier ne dy gota.

Hapi 10: Sipër me manaferrat

Sipër hidhini luleshtrydhet e maceruara.

Hapi 11: Spërkateni me kremin e gëzueshëm dhe spërkatni

Hidhni sipër një tufë kremi të gëzuar dhe (nëse dëshironi) spërkatni me sheqer të kuq lëmues pak përpara se ta shërbeni.

A mund të ruhet kremi Frappuccino i përzier me luleshtrydhe?

Për rezultatet më të mira, ne rekomandojmë përzierjen e këtij Frappuccino menjëherë përpara se ta shërbeni. Baza është shumë e ngjashme me një milkshake, dhe pas përzierjes do të fillojë të shkrihet dhe të ndahet për shkak të akullit. Luleshtrydhet, nga ana tjetër, do të kalojnë mirë vetë. Për të kursyer pak kohë në servirje, luleshtrydhet mund t’i bëni deri në 3 ditë përpara dhe ta ruani përzierjen në frigorifer derisa të jetë gati për përdorim. Kremi i rrahur mund të përgatitet rreth 2 orë përpara, megjithëse mund të ketë nevojë për një rifreskim të shpejtë me kamxhik përpara se ta shërbeni, kështu që thjesht ruajeni në tasin që po e rrahni. Nëse e keni bërë tashmë Frappuccino-n dhe dëshironi ta ruani mbetjet, thjesht mbulojeni filxhanin me mbështjellës plastik dhe ruajeni në frigorifer deri në 24 orë. Do të duket dhe shije për një ditë; pas kësaj, ajo do të fillojë të bëhet e holluar me ujë.

Për çfarë përdoret djathi mascarpone?

Djathi Mascarpone është një djathë italian i pasur dhe pak i ëmbël që është më i ngjashëm me kremin e djathit ose kremin në shije dhe strukturë. Ndryshe nga krem ​​djathi, ai nuk ka fare aromë të mprehtë ose të thartë, duke e bërë atë më të mirën për aplikime shumë të ëmbla. Ju mund ta njihni atë nga përdorimi i tij në tiramisu, ku futet në mbushjen e rrahur dhe shtrohet mes gishtave të zonjës. Mascarpone është një përbërës kryesor i gjellës, kështu që nëse keni ngrënë tiramisu, ka të ngjarë të keni ngrënë mascarpone. Përndryshe, është mjaft i gjithanshëm dhe mund të përdoret kudo ku mund të përdorni krem ​​djathi, si kremrat e kremës ose salcat e ëmbla. Mund ta përdorni gjithashtu për aplikime të shijshme, si p.sh. mac super të pasura dhe djathë ose gaforre. Nëse keni mbetur pak mascarpone shtesë pas përgatitjes së kësaj pije, provoni ta përdorni për të bërë petulla (dhe sipër ato me disa nga luleshtrydhet e maceruara, për masë të mirë).

Çfarë mund të bëj me krem ​​shtesë të gëzuar?

Nëse i rezistonit lëpirjes së çdo pike të fundit kremi gazmor nga tasi, para së gjithash, ju jeni më mirë se ne. Së dyti, ju rekomandojmë ta mbani atë krem ​​të mbetur. Jo vetëm që është e shijshme, por mascarpone është shumë e shtrenjtë për t’u humbur. Nëse ju ka mbetur vetëm pak nga sipërfaqja e rrahur, merrni disa vafera Nilla ose luleshtrydhe rezervë dhe përdorni si një zhytje të thjeshtë. Mund ta ruani edhe për ditën tjetër (maskarpone e stabilizon kremin, kështu që nuk do të bjerë aq shpejt), më pas e shpërndani në vaflet e mëngjesit ose e përdorni sipër kafesë. Kremi i gëzuar mascarpone funksionon mirë edhe në ëmbëlsira si ëmbëlsira dhe cupcakes, ku mund të përzihet me kanellë, arrëmyshk, apo edhe ekspres për të shtuar shije të ndryshme. Nëse keni luleshtrydhe ekstra të maceruara, shijoni kremin e gëzuar në një tortë të shkurtër japoneze të Krishtlindjeve: Thjesht shtoni një kukull në një fetë tortë me ushqimin e engjëjve dhe sipër me luleshtrydhet e copëtuara.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles