Cilat janë etiketat e lëkurës? Çfarë duhet të mësoni nga Frika ime STD

Dhe po i merrja pikërisht aty ku prisja. Michele Farber, MDnga Schweiger Dermatology Group në New York City, thotë se ato mund të ndodhin kudo, por “ata zakonisht janë në qafë, nën sqetull, [and] nën gjinjtë dhe palosjet e ijeve.” Cynthia Abbott, MDi cili punon me bashkëpunëtorët e dermatologjisë në Marietta, Gjeorgji, thotë se ndërsa “etiketat e lëkurës janë një rritje e lëkurës që ndodh më së shpeshti për shkak të fërkimit dhe acarimit të vazhdueshëm”, ato “mund të formohen kudo, por beli, nënsqetullat, ijët, qafa, dhe zona të tjera të fërkimit me gjerdanët dhe rrobat janë vendet më të zakonshme.”

LIDHUR: Si të parandaloni dhe trajtoni 8 probleme të zakonshme të lëkurës

Etiketat e mia të lëkurës mund të kenë sinjalizuar se diabeti po krijohej

Unë vazhdova rrugën pas takimit me mjekun, i lehtësuar. Por mbase nuk duhej të isha. Shumë mjekë me të cilët kam folur thonë se njerëzit me obezitet kanë më shumë gjasa të marrin etiketa të lëkurës për shkak të rritjes së fërkimit të lëkurës. Unë ndoshta peshoja 120 paund (lbs) me pajisje bore. Por ka faktorë të tjerë rreziku për etiketat e lëkurës – faktorë që, nëse vuani prej tyre, mund të ia vlen të hetohen.

Susan Bard, MD, nga specialistët e dermatologjisë në Manhattan në qytetin e Nju Jorkut, thotë se diabeti i tipit 2 dhe paradiabetit mund të çojë në një trashje të lëkurës, të quajtur “acanthosis nigricans”, e cila mund të “çojë në formimin e etiketës së lëkurës”.

Dikush duhet të më thoshte të gjitha këto dhe të më nxiste që të kontrolloja menjëherë sheqerin në gjak. Një fizik standard disa vite më vonë (nuk po i bëja rregullisht siç duhej; isha i ri dhe budalla) në fakt zbuloi se nivelet e mia të sheqerit në gjak në agjërim ishin të larta. Etiketat e lëkurës mund të kenë qenë një e dhënë. Një studim i publikuar në mars 2017 në revistë zbuloi se gati 42 për qind e pacientëve me etiketa të lëkurës plotësonin kriteret për sëmundje metabolike. Rreth 37 për qind e pjesëmarrësve kishin teste jonormale të tolerancës së glukozës.

Më në fund kam zhvilluar diabetin e tipit 2. Nëse do ta kisha ditur më parë, nga etiketat e lëkurës sime, se kisha dëmtuar tolerancën ndaj insulinës, a do ta kisha shmangur atë për disa vite? Une nuk e di. Por do të ia vlente të hetohej.

LIDHUR: 7 shenja paralajmëruese të diabetit të tipit 2

Çfarë tjetër duhet të dini për etiketat e lëkurës

Disa studime të tjera kanë sugjeruar që etiketat e lëkurës mund të shoqërohen me probleme të tiroides. Një artikull i botuar në dhjetor 2016 në Journal of Evolutionary Medicine zbuloi se rreth 11 për qind e njerëzve me probleme të tiroides kishin akrokordonë, ose etiketa të lëkurës. Këta pacientë prireshin të kishin një numër më të lartë të nyjet e tiroides dhe vëllimi i tiroides. Kjo, supozojnë ata, është sepse “etiketat e lëkurës dhe ndryshimet e tiroides mund të shoqërohen me nivele të larta të insulinës qarkulluese”.

I kisha të gjitha simptomat e hipotiroidizmit në kohën kur vura re etiketat e lëkurës sime; Unë u diagnostikova disa vite më vonë, pas lindjes së djalit tim të parë. Në atë moment, tiroidja ime ishte mjaft e madhe dhe kishte disa nyje. Për fat të mirë, asnjë prej tyre nuk ishte kancerogjene.

Dhe duke folur për kancerin, në përgjithësi nuk është diçka për të cilën duhet të shqetësoheni me etiketat e rregullta të vjetra të lëkurës. Dr. Farber thotë se, “Nëse diçka ndryshon shpejt, është jashtëzakonisht e dhimbshme ose ju shqetëson, ia vlen ta ekzaminoni atë për të konfirmuar se është një etiketë beninje e lëkurës…. Etiketat e lëkurës priren të rriten shumë ngadalë. Çdo rritje që ndryshon shpejt është një arsye për t’u ekzaminuar nga një dermatolog.”

Susan Besser, MD, një specialist i mjekësisë familjare në Qendrën Mjekësore Mercy në Baltimore, thotë se nëse etiketat e lëkurës “madhohen, ndryshojnë ngjyrën ose infektohen ose ulcerohen, duhet të shihni mjekun tuaj. Në ato raste, mund të mos jetë një etiketë e thjeshtë e lëkurës dhe nevojitet vlerësim i mëtejshëm.” Në përgjithësi, Todd Minars, MD, i MINARS Dermatology në Hollywood, Florida, thotë, “Etiketat e lëkurës janë të padëmshme. Nëse ata nuk ju shqetësojnë, atëherë nuk ka nevojë t’i trajtoni ato.”

Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të injoroni plotësisht etiketat e lëkurës. David Lorschter, MD, themelues i Curology dhe një dermatolog i certifikuar nga bordi në San Diego, vëren se ka përjashtime. Ai thotë se njerëzit me një çrregullim gjenetik të quajtur sistemi nevus i qelizave bazale (BCNS) zakonisht shfaqin njolla të qelizave bazale. kanceri i lëkurës që duken si – e keni marrë me mend – etiketa të lëkurës. Prandaj, njerëzit me BCNS duhet t’u nënshtrohen biopsive të lëkurës dhe të kontrollohen për kancer në baza të rregullta.

Për të mos përmendur, etiketat tuaja të lëkurës mund të mos jenë fare etiketa të lëkurës. Ata mund të jenë lythat gjenitalepasi pamja e tyre është e ngjashme me etiketat e lëkurës, siç tregohet nga Fotografitë në faqen e internetit të Akademisë Amerikane të Dermatologjisë. Bastja juaj më e mirë? Vizitoni një dermatolog të certifikuar, si unë, për të përcaktuar një diagnozë dhe për të gjetur trajtimin më të mirë për gjendjen tuaj.

LIDHUR: Cilat janë simptomat e HPV dhe si diagnostikohet?

Duke bërë paqe me etiketat e lëkurës sime

Etiketat e mia të lëkurës, natyrisht – si etiketat e lëkurës së miliona njerëzve – ishin mirë. Ata nuk më irrituan dhe nuk më shqetësonin, megjithëse disa mjekë përmendën se ato përdredheshin në gjerdan ose irritoheshin nga fërkimi në rroba. Kur kjo ndodh, ose për arsye kozmetike, etiketat e lëkurës hiqen lehtësisht. “Ka disa metoda heqjeje – ngjisni ato me gërshërë të mprehtë; ngrini ato me azot të lëngshëm; ose t’i digjni me nxehtësi,” do të thotë t’i nxisni ato, thotë Dr. Besser. (E gjithë kjo duhet të kryhet nga një profesionist mjekësor, jo në shtëpi.)

Por jo në organet e mia gjenitale, faleminderit. Nuk më shqetësojnë aspak.

Disa mjekë thanë se etiketat e lëkurës nuk do të rriteshin. Disa më thanë se do të vazhdonin të rriteshin. Shumica prej tyre thanë se do të rriteshin në frekuencë me kalimin e moshës së një personi, dhe me siguri, çfarë gjeta mbi qepallën time një ditë tjetër – një etiketë e vogël e lëkurës, pikërisht aty ku kapaku fërkohet me ballin tim. Për arsye kozmetike, do të mendoja ta hiqja atë, megjithëse mendimi i azotit të lëngshëm në atë lëkurë të hollë më bën të dridhem, ashtu si estetika e një fasho gjigante në fytyrën time për ditë të tëra.

Por etiketat e lëkurës janë përgjithësisht beninje, kështu që unë ndoshta do të jetoj vetëm me të. Në të njëjtën mënyrë unë jetoj me ato në organet e mia gjenitale – një histori që tani mund të shikoj prapa dhe të qesh. Etiketat e lëkurës. Mendova se kisha marrë ndonjë sëmundje ende të panjohur për shkencën, por në të vërtetë, kisha etiketa të lëkurës. Nuk është çudi që gjinekologu i gjorë pothuajse më ka qeshur nga trazirat. Sepse nëse ka një gjë që është e vërtetë, është se rreth gjysma prej nesh kanë etiketa të lëkurës – pavarësisht nëse mund t’i shihni ato apo jo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles