Chicago Med Star: Diabeti shkon në familjen time, por diagnoza ime më tronditi

Si e ftuara e famshme në një kongres shëndetësor në vitin 2003, aktorja fituese e çmimeve Emmy dhe Golden Globe S. Epatha Merkerson, një yll i Chicago Med, asnjëherë nuk pritej të diagnostikohej me diabet të tipit 2. Merkerson u ul në një tryezë mjekësore për t’i testuar glukozën në gjak në kamera, duke buzëqeshur dhe duke bërtitur se nuk ndjeu asgjë nga shpimi i gjilpërës. Por kur dritat e kamerës u fikën, mjeku e tërhoqi mënjanë. “Mendova se ai donte një foto ose autograf,” thotë ajo. “Në vend të kësaj, ai më tha se sheqeri im në gjak ishte i lartë dhe unë duhet të shkoja të kontrollohesha nga mjeku im.” Disa ditë më vonë, u konfirmua: Ajo kishte diabet të tipit 2. Ajo ishte 50 vjeç.

Edhe pse diagnoza ishte befasuese, duke parë prapa, Merkerson thotë se kishte shenja të qarta. “Më kujtohet se isha vërtet, shumë e etur. po merresha me urinim i shpeshtëduke u ndjerë e lodhur edhe pse flija mjaftueshëm dhe e uritur kur e dija se kisha ngrënë kohët e fundit,” shpjegon ajo.

Pastaj ishte historia e saj e thellë familjare e sëmundjes, duke përfshirë babain e saj që vdiq në moshën 57-vjeçare komplikimet e diabetit të tipit 2. Megjithatë, ajo nuk dinte të kujdesej për këtë në vetvete. “Ne nuk diskutuam diabetin në familjen time,” thotë ajo.

LIDHUR: Çfarë duhet të dini për rrezikun tuaj të sëmundjes nëse një anëtar i familjes ka diabet

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,582FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles