Byrek me vishnje dhe boronicё

spot_img

Pёrbёrёsit

  • 250 gr margarinё
  • 5 lugё sheqer pluhur
  • 2 lugё qumёsht
  • 250 gr miell
  • 200 gr vishnje
  • 200 gr boronicё
  • 150 gr sheqer pluhur
  • Gjysmё qese kanellё
  • Sheqer pluhur pёr pluhurosje

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Pёrzihet margarinё dhe sheqer pluhurin, ia shtoni qumёshtin dhe pasi tё pёrzihen mirё shtohet mielli.

Me dorё pёrzihet brumi i butё dhe ndahet nё dy pjesё, nё dёrrasё tё spёrkatur me miell hapet brumё sipas madhёsisё sё tepsisё.

Tepsia lyhet me yndyrё, spёrkatet me miell dhe nё tё vihet gjysma e brumit, mbi brumё vёmё vishnjat dhe boronicat dhe spёrkaten me sheqer pluhur dhe kanellё.

Mbi frutat vihet shtresa tjetёr e brumit dhe piqet 30 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 150 gradё celsius, kur tё ftohet spёrkatet me sheqer pluhur, pritet dhe shёrbehet.

Ju bёftё mirё!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles