Përbërsit:

 • 2 luge vaj ulliri
 • 6-7 krih pule pa asht
 • 2 luge margarin
 • 1 qepe
 • 3 thelpinje hudher
 • 3 karrota
 • 300 gr kerpudha
 • 3 luge miell
 • 4 filgjan supe pule
 • 200 ml ajke per zierje(hoplla per kuzhine)
 • 2-3 gjethe dafine
 • Krip,biber i zi
 • Magdanoz i fresket

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mishin e pules  te zier  ne  1 l uje, e largojme nga ashti,thajme mire dhe coptojme ne copeza te vogla.

Grijme qepen dhe hudhren.

Grijme edhe karroten ne rrathe,kerpudhat i grijme ne fleteza te holla.

Ne nje tigan qesim vajin e ullirit,shtojem copezat e mishit dhe fergojme derisa te marrin ngjyre te kuqrremt.Shtojme dhe melmesat sipas shijes.

Ne nje ene te thelle qesim margarinen,pasi shkrihet shtojme perimet e grira dhe fergojme derisa te zbuten.

Pastaj shtojme miellin,fergojme pak dhe me pas shtojme lengun ku eshte zier mishi i pules duke perzier gradualisht qe mos te behet kokerrza.

Shtojme copezat e mishit te ferguar dhe gjethet e dafines.

Ziejme per 5-6 min,shtojme ajken per zierje dhe ziejme edhe per 2-3 minuta.

Provojme per shije dhe shtojme melmesa nese eshte nevoja.

Ne fund shtojme magdanoz te grire dhe servojme te nxehte

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak