Burek me mollё

spot_img

Pёrbёrёsit

  • 1,5 kg mollё
  • 100 gr rrush tё thatё
  • Gjysme qese kanellё
  • 3 qese sheqer vanilje
  • 50 gr sheqer pluhur
  • 150 gr nisheste
  • 350 gr miell
  • 250 gr margarinё
  • 10 lugё ujё
  • Margarinё pёr lyerje

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mollёt pastrohen, grihen nerende dhe shtohet rrushi, kanella, sheqeri i vaniljёs, sheqer pluhur dhe nishestja dhe pёrzihen.

Nga mielli, margarina dhe uji gatuhet njё brumё i butё dhe ndahet nё dy pjesё.

Tepsia e rrumbullakёt lyhet me margarinё dhe nё tё tёrhiqet pjesa e parё e brumit.

Sipёr derdhet pёrzierja e mollёve dhe mbulohen me pjesёn e dytё tё brumit tё tёrhequr.

Piqen nё furrё pёr rreth 40 minuta nё temperaturё prej 180 gradё celsius.

Ju bёftё mirё!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtëpiak.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles