Përbërësit

 • 500 gr karrota
 • 400 gr mish viçi
 • 2 kokë qepë
 • ½ tubë majdanoz
 • 1 decilitër ajkë
 • ½ limon
 • 1,5 litër supë viçi
 • 2 lugë nisheste
 • 5 lugë vaj
 • Erëza
 • Biber i zi

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Karrotat pastrohen dhe priten në rrathë të hollë, qepët dhe mishi i viçit priten në katrorka ndërsa majdanozi grihet shumë imët.

Në pak vaj i fërgojmë qepët e pastaj shtohen karrotat.

Shtohet mishi i viçit dhe fërgohet derisa të ndërrojë ngjyrë, gradualisht shtohet ujë dhe vazhdon fërgimi.

Kur mishi i viçit të jetë gjysmë i fërguar derdhet supa e viçit sipas shijës dhe vazhdon zierja derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Nga fundi i zierjës shtohet përzierja e nishestës me 1 decilitër ujë me qëllim që të fitohet dendësia e dëshiruar.

Çorbës së gatshme i shtohet ajka, por edhe rrathët e limonit.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.