Bukë sode me djathë, tërshërë dhe qepë

Bukë sode me djathë, tërshërë dhe qepë

Shfrytëzojeni sa më shumë tërshërën, një element kryesor i dollapit, me këtë djathë moreish dhe bukë sode me qepë. Shijojeni me supa, sallata ose thjesht të lyer me gjalpë

Përbërësit

 • 120 g tërshërë të mbështjellë, plus shtesë për sipër
 • 250 g miell i thjeshtë, plus shtesë për pluhurosje
 • 1 lugë bikarbonat sode
 • 150 g çedar i pjekur, të grira
 • 4 qepe pranvere, i copëtuar
 • 350 ml dhallë, plus pak shtesë (opsionale)
 • ½ lugë mustardë Dijon

Metoda

 • HAPI 1

  Ngroheni furrën në 200C/180C ventilator/gaz 6 dhe shtrojini një tepsi me pergamenë pjekjeje. Blitz tërshërë në një procesues i ushqimit deri sa të jetë mirë, më pas hidheni në një tas të madh së bashku me miellin, bikarbonatin e sodës, ½ lugë çaji kripë dhe 1 lugë piper të zi të sapo bluar. Përziejini shpejt së bashku për t’u kombinuar. Përzieni 130 g djathë dhe të gjitha qepët e pranverës.

 • HAPI 2

  Përzieni dhallën dhe mustardën së bashku në një enë, më pas hidheni në përbërësit e thatë dhe përdorni një thikë takëmi për t’i përzier shpejt në një brumë të butë dhe të ashpër. Nëse brumi duket ende i thatë, shtoni edhe 1-2 lugë gjelle dhallë. Kthejeni brumin në një sipërfaqe të lyer me miell dhe gatuajeni për një kohë të shkurtër për ta bashkuar atë në një top.

 • HAPI 3

  Transferoni brumin në tepsi të përgatitur dhe rrafshoni pak në një disk të trashë me pëllëmbën tuaj. Përdorni një thikë të mprehtë për të prerë një kryq shumë të thellë në majë, më pas shpërndajeni me djathin e mbetur dhe një grusht tërshërë. Piqeni për 35-45 minuta derisa të skuqet thellë dhe peta të tingëllojë e zbrazët kur trokitni në fund. Lëreni të ftohet në një raft teli përpara se ta prisni në feta dhe ta servirni.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,592FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles