Bukë İtaliane me domate

spot_img

Përbërësit

  • 300 gr miell
  • 200 ml ujë
  • 7-8 gr majë buke
  • 30 ml vaj vegjetal
  • 1 lugë sheqer
  • Kripë
  • 200 gr domate
  • 1 kokë hudhre
  • 3-4 gjethe borzilok

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në enë vendosim miellin, majën dhe sheqerin, pastaj fillojmë ta gatuajmë brumin duke ia shtuar ujin gradualisht dhe në fund kripën dhe vajin vegjetal.

Brumi gatuhet rreth 10 mşnuta derisa të fitohet një brumë elastik.

E lëmë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Pasi brumi të jetë gati e shtrijmë në tepsi dhe e lëmë edhe për rreth 30 minuta të qëndrojë.

Në fund ia vendosim domatet, hudhrën dhe e lyejmë mirë me vaj vegjetal dhe shkon në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 30 minuta.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles